Türk Tıp Bayramı – 16 Mart Şehitleri – Çanakkale Zaferi

11 Mart 2014

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde 15 Mart 2014 Cumartesi günü Em. Alb. Erkmen Mütevellioğlu ve Dr. Namık Kemal Kurt, “Türk Tıp Bayramı – 16 Mart Şehitleri – Çanakkale Zaferi” konularını ele alan bir konferans verdiler.

Konferansımızın açılış konuşması vakfımız bilim heyetinden Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu yaptı.

Konuşmacılarımızdan Erkmen Mütevellioğlu, Birinci Dünya Savaşı sonunda İstanbul’u işgal eden İngiliz askerlerinin, 16 Mart 1920’de Şehzadebaşı Karakolu’nu basarak 6 Türk askerini şehit etmeleri olayını anlatarak, bu bağlamda yakın zamanda, dostu Dr. Sedat Ongan’ın çabaları ve Vakfımızın da desteğiyle Şehzadebaşı’na bu olayı unutturmayacak bir anıt dikilmesi hususundaki girişimlerinden bahsetti.

Kendisi de bir tıp doktoru olan Namık Kemal Kurt, 14 Mart Türk Tıp Bayramı’nın Türk milleti için ne anlam taşıdığını tarihsel süreci ve kendi tecrübeleri ışığında ele aldı. Yine İngiliz İşgali sürecinde binalarına el konan Tıbbiyelilerin, uğradığı baskı ve zulüm ve takibatlara rağmen, Ermenilere yaranmak için idam edilen Boğazlayan Kaymakamı Şehit Kemal Bey’in cenazesine sahip çıkmalarını ve Atatürk’ün başlattığı Türk Kurtuluş Savaşı’na desteklerini, ilginç tarihi kesitlerle gözler önüne serdi.

Konferansın son bölümünde Çanakkale Zaferini anlatmak için söz alan Mütevellioğlu, Türk milletine nicelik olarak ifade edilemeyecek kadar pahalıya mal olan bu zaferin, niteliği ve sonuçları bakımından bir o kadar kıymetli olduğunu ifade etti. Zaferin değişik safhalarından seçtiği gurur verici, göz yaşartıcı ve yürek dağlayıcı fedakârlık sayfalarını gözler önüne seren Mütevellioğlu, Çanakkale’de titreyip kendine dönen Türk milletinin, ardından İstiklâl Savaşı’nı kazanıp Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunu söyledi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.