Yüzyılın Dramı Hocalı

25 Şubat 2015

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde 28 Şubat 2015 Cumartesi günü TÜRKSAM Başkanı, Milletvekilimiz Dr. Sinan Oğan, “Yüzyılın Dramı Hocalı” başlıklı bir konuşma yaptı.

Dr. Sinan Oğan konuşmasına, ebediyete yürüyen Genel Başkanımız Prof. Dr. Turan Yazgan’ın, Türk Dünyası’na yaptığı hizmetleri ve kendisinin de Türk Dünyası’na yönlenmesinde ve yetişmesindeki desteğine şükranlarını ifade ederek başladı.

Çok yoğun bir katılımla gerçekleştirdiğimiz konferansta Sinan Oğan, özet olarak şunları söyledi:

Biz Türkler millet olarak zaferlerimizi hatırlıyor, yıldönümlerinde gururla, sevinçle kutlamalar yapıyoruz, fakat acılarımızı gündeme getirmiyor, içimize atıyor, içimizde yaşatıyoruz. Sanki Türklere daha son yüzyıllarda, Kafkaslar’da, Erivan’da, Erzurum’da, Van’da, Sivas’ta, Maraş’ta, İzmir’de, Aydın’da, Kerkük’te, Doğu-Batı Türkistan’da;  Girit’te, Balkanlar’da … hiç katliam/soykırım yapılmamış gibi bunları unutuyor / unutturuyoruz. Düşmanlarımız ise tam tersi, hem suçlu hem güçlü misali, olmamışı olmuş gibi hikâye ederek, dünya kamuoyunda bizi suçlu gösterip, mahkum ettirip yaptırımlar uygulattırıyorlar.

Bizim artık, acılarımızı türkülere, ağıtlara döküp içimizde yaşatmayı bırakıp, bugün burada yaptığımız gibi, Türkiye’de, Türk Dünyası’nda, dünyanın her yerinde toplantılarda, medyada ve benzeri yollarla dile getirerek hem içimizdeki gafillere hem de dışımızdaki dünyaya anlatmamız gerekir.

26 Şubat 1992’de Azerbaycan toprağı Karabağ-Hocalı’da dünyanın gözü önünde savunmasız Azerbaycan Türklerine, Rus ordusunun da desteklediği Ermeni birlikleri tarafından bebek, çocuk, kadın, ihtiyar demeden vahşice bir soykırım uygulanmıştır. Resmî kayıtlara göre saldırıda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir. Eğer bu soykırım, dünyanın hür basını tarafından belgelenmiş olmasaydı, bunu yapan zalimler, olayı örtbas edip çarpıtacaklardı. Fakat bunu yapamadılar; aslında yapmaya da niyetleri yoktur. O gün bu katliamda Ermeni birliklerine komutanlık yapan zalim, Ermenistan’ın bugünkü cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dır. Bunu bilinçli yaptıklarını o günden bugüne verdiği beyanatlar ve yaptığı icraatlarla dile getirmekten çekinmemekte, hatta daha fazlasını talep etmektedir.

Bugün dünyanın birçok yerinde Hocalı Soykırımı tanınmıştır, ama yeterli değildir. Türk milletinin yöneticilerinden başlayıp, sivil ve resmi kurumları vasıtasıyla bu soykırımı ve yukarda saydığımız diğerlerini de, her zaman hukuki yollarla dile getirip anlatarak gelecekte ülkemiz üzerinde oynanacak oyunları engelleyip bozmaları gerekir. Bu görevi yerine getirmekten bir an bile geri durmamamız gerekir…

Konferans sonunda söz alan Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Konsolosu Kenan Murtazov, kardeş ülke Türkiye’de Hocalı Davasına sahip çıkılması ve özellikle Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından böyle bir toplantının düzenlenmesinden, TBMM Milletvekili Dr. Sinan Oğan’ın da bunu dile getirmesinden duydukları memnunluğu belirtip kendilerinin de bu çerçevede yaptıklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.