Uluslararası İktisadi ve İdari Perspektifler Kongresi: Yeni Bölgesel Vizyonlar

01 Ekim 2016

Türk Dünyası Bakü İşletme Fakültemizin bağlı olduğu Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi ile Süleyman Demirel Üniversitesi arasında oluşturulan işbirliği çerçevesinde 28 – 30 Eylül 2016 tarihleri arasında Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’nin ev sahipliğinde “Uluslararası İktisadi ve İdari Perspektifler Kongresi: Yeni Bölgesel Vizyonlar” isimli kongre ve aynı tarihlerde Yöntembilim Çalıştayı düzenlendi.

Temel amacı her şeyden önce, Türk ve Azerbaycanlı akademisyenlerin ortak uluslararası bir platformda bir araya gelmelerini sağlamak, bilimsel/akademik ilişkileri yükselen bir çizgide geliştirmek, böylelikle ilişkileri söylem düzeyinden stratejik düzeye çıkarmak olan kongreye ağırlıklı olarak Türkiye’den olmak üzere 12 ülkeden, Dünyanın 54 farklı üniversitesinden  150 den fazla bilim adamı katıldı. Açılış töreni Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinin ana binasında yapılan kongrenin oturumları 4 numaralı eğitim binasında yapıldı. İktisat, Ekonometri, İşletme,  Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi,  Maliye, Bankacılık ve Finans,  Sağlık Yönetimi,  Uluslararası İlişkiler, Muhasebe, Turizm, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanında İngilizce, Azerbaycan Türkçesi ve  Türkiye Türkçesinde yazılmış bildirilerin sunumları hem fakultemizin hem de Süleyman Demirel Üniversitesinin akademik kadrosunun oturum başkanlığı ile gerçekleşti. 30’dan fazla oturumda 200’e yakın bilimsel araştırmaların sunumu yapıldı.

Kongre sürecinde Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov aralarındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi zemininde görüşmeler yaptılar.

İki gün süren kongrede Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov ve ATİB Başkanı Cemal Yangın tarafından  katılımcılara ve kongre kuruluna yemek ziyafeti düzenlenerek hediyeler taktim edildi.

Etiket:

Kategori: Türk Dünyası Bakü İşletme Fakültesi

Comments are closed.