Nuri Paşa’yı Andık

28 Eylül 2016

1918 yılında Bakü’nün Rus ve Ermenilerden kurtuluşunu gerçekleştiren Kafkas İslam Ordusu Kumandanı ve Milli Mücadelemizin kahraman gazilerinden Nuri Paşa’yı İstanbul Edirnekapı Şehitliği’nde, 28 Eylül 2016 Çarşamba günü onuruna layık olarak yeniden düzenlenen kabrinin başında törenle andık.

Nuri Paşa, Türk İstiklal Savaşı’dan sonra da millî mücadelesine devam etmiş, kurduğu fabrikalarla ülkemizi ekonomik kurtuluşa eriştirmek için büyük gayret sarf etmiştir. İstanbul Sütlüce’de kurduğu silah fabrikasında, Türk savunma sanayiine büyük katkı sağlamış, fakat millî sanayii oluşturmak için başlatılan birçok yatırımların türlü şekillerde ortadan kaldırılması örneklerinde olduğu gibi; bu fabrika 2 Mart 1949’da sabotajla havaya uçurulmuş, Nuri Paşa 28 arkadaşıyla şehit olmuştur. Nuri Paşa’nın vücudunun bir parçası 10 gün sonra Haliç’ten çıkarılmış ve cenaze namazı kılınmadan Edinekapı Şehitliği’ne defnedilmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda Edirnapı Şehitliği’nde vefa borcunu yerine getirmek için Nuri Paşa’nın kabrini ziyaret etmek isteyen Azerbaycan Milletvekilimiz Ganire Paşayeva hanımefendi, kabri bulmakta zorlanmış, bulduktan sonra da kabrin bakımsızlığını görüp, ilgili makamlar nezdinde Nuri Paşa ve arkadaşlarına layık bir şehitlik oluşturmak için girişim başlatmıştır. İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder , Enver Paşa’nın Torunu Arzu Enver Eroğan, Arzu Enver Hanımın Eşi Ömer Eroğan, Nuri Paşa kitabının Yazarı Atilla Oral, mezarlığın yapımını üstlenen iş adamı Zeki Yılmaz, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ve Azerbaycanlı gazeteci Mayis Alizade’den oluşan girişimci heyetin gayretiyle arzu edilen sonuca ulaşılmıştır.

Törene yukarda adı geçen heyetin yanı sıra Nuri Paşa’ya vefa borcunu yerine getirip onu saygıyla anmak isteyen çok sayıda sivil toplum temsilcisi Türklük sevdalısı katıldı. Paşa ve diğer şehit arkadaşları için kılınan namaz, okunan Kur’an ve yapılan duadan sonra, müteşebbisler ve bazı sivil toplum temsilcileri Nuri Paşa’yı Türk milletine hizmetleriyle değerlendiren konuşmalar yaptılar. Türklük davasının fedakâr savunucusu Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’nın, Nuri Paşa’nın hizmetlerini, Türk gençliğinin örnek almasını vurgulayarak, ortaya koyduğu konuşması, katılanların hissiyatına tercüman olup takdirle karşılandı.

Nuri Paşa ve fedakâr arkadaşlarını bir kere daha saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Allah hepsinden razı olsun. Türk milleti bu örnek şahsiyetlerden aldığı ilhamla, çağdaş dünyada en ileri refaha ve onurlu bir konuma ulaşsın.

Etiket:

Kategori: Vefat-Anma

Comments are closed.