Türkçe’nin Orhun ve Yenisey’deki Yazılı Abideleri

18 Kasım 2015

İ.Ü. Avrasya Enstitüsü’nde faaliyetlerini devam ettirdiğimiz Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde 21 Kasım 2015 Cumartesi günü 14.00’te İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Rövşen Alizade, “Türkçenin Orhun ve Yenisey’deki Yazılı Abideleri” başlıklı bir konferans verdi.

Alizade, konuşmasının girişinde, Güney Sibirya’da – bugünkü Hakas ve Tuva Cumhuriyetleri içinde kalan Yukarı Yenisey Vadisi’nde bulunan Göktürk harfli abideler ve Moğolistan Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Bilge Kağan, Köl Tigin ve Bilge Tonyukuk Yazıtları’nın kimliği ve bugünkü durumu üzerine genel bilgiler verdi.

Konuşmasının devamında, söz konusu abidelerin üzerine yapılmış çalışmalarla ilgili bilgi verip bu abidelerin Türk kültüründeki yeri ve önemini değerlendiren Alizade, bu abidelerle ilgili yapılan kazılarda ortaya çıkan bazı bulguların fotoğraflarını yansı vasıtasıyla dikkatlerimize sunarak yorumladı.

Konferans, Prof. Dr. Metin Karaörs ve Doç. Dr. Haluk Berkmen gibi İlkin-Eski Türkçe sahasında çalışan hocalarımızın da katıldığı soru-cevap ve değerlendirmelerle tamamlandı.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.