Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 32. Yıldönümünü Kutladık

16 Kasım 2015

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak 15 Kasım 2015 Pazar günü 11:00’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 32. Yıldönümü’nü kutlamak için K.K.T.C. İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Taksim Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen törene katılıp çelenk koyduk.

Törende bir konuşma yapan KKTC İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer, Ulu Önderimiz Atatürk, Kıbrıs Türklerinin istiklal mücadelesinin önderleri Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş’ı saygı ve şükranla yâd ettikten sonra, devamında;

Kıbrıs Türk Halkı asırlardır sürdürdüğü Kıbrıs’taki varoluş mücadelesini tam 32 yıl önce Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş liderliğinde kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile taçlandırmıştır.

15 Kasım 1983’te devletine kavuşan Kıbrıs Türk Halkı,  hiçbir haklı nedene dayanmayan ambargolar altında olmasına rağmen, gerek ticari ve iktisadi alanda, gerekse sosyal, kültürel ve siyasi alanda dünyadan kopmayarak her geçen gün kalkınmaya devam etmektedir.

Devletinin 32. Yılında Kıbrıs Türk Halkı, 300 bin nüfusu, 10 bin Dolar’ın üzerinde milli geliri, 2 milyar dolar bütçesi,  nüfusunun yüksek eğitim düzeyi, uluslararası tanınan on bir üniversitesi ve kendini defalarca ispatlamış demokrasisiyle ileriye güvenle bakmaktadır.

Unutulmamalıdır ki Devlete ve geleceğe olan bu güvenin teminatı, Anavatan Türkiye’nin hiçbir zaman esirgemediği maddi ve manevi desteğidir. Bu vesileyle Anavatan türkiye’ye mücadelemizin her aşamasında yanımızda olduğu için şükranlarımızı sunarım.

Kıbrıslı Türkler, her koşulda geleceğe umutla bakacak ve tarihin tüm evrelerinde olduğu gibi, kendi ayakları üzerinde gururla durabilen, Büyük önder Atatürk’ün ilkeleri ışığında danha çağdaş, daha demokratik ve daha refah içinde bir halk olma mücadelesini sürdürecektir.” sözleriyle Kıbrıs Türklerinin haklı davalarındaki kararlılığını vurguladı.

Aynı günün aksamı saat 19:00’da vakıf heyetimizle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer tarafından CVK Park Bosphorus Hotel‘de verilen; İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu, 3. Kolordu Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk ile yabancı ülkelerin temsilcileri, askeri erkan, akademisyenler ve çok sayıda resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen Kutlama Resepsiyonu’na katıldık.

Etiket:

Kategori: Kıbrıs Kutlamaları

Comments are closed.