Türk Gençliğinin Gözünden; Prof. Dr. Turan Yazgan

25 Kasım 2013

23 Kasım Cumartesi günü Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarında Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Gençlik Kollarının hazırlamış olduğu “Türk Gençliğinin Gözünden Prof. Dr. Turan Yazgan” başlıklı konferans düzenlendi.Konferansın açılış konuşmasını vakfımızın Yüksek Eğitim Kurumları Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz yaptı. Ardından Prof. Dr. Turan Yazgan’ın 24 Nisan 2010 tarihinde “ Gençlik ve Milli Egemenlik” konferansındaki açılış konuşması sunuldu.

Konferansta ilk olarak sözü alan İstanbul Üniversitesi’nden Zemfira Aliyeva,  Prof. Dr. Turan Yazgan’ın çocukluk ve gençlik yıllarını, kişisel özellikleri çerçevesinde anlattı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden R. Umay Can ise Prof. Dr. Turan Yazgan’ın 15 yaşında Kastamonu Lisesi’nde okurken kaleme almış olduğu “Türk Tarihi” konulu denemesini okudu.

Son olarak sözü alan İstanbul Üniversitesinden M. Töre Yıldırım, Prof. Dr.Turan Yazgan’ın ideolojik mirası olan Türk Dünyası’na getirmiş olduğu özgün bakış açısını; fikri yapısı, benimsediği ilkeleri ve fikri çıktısı açısından inceledi.

Konferans, çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi.

Etiket:

Kategori: Gençlik Kolları, Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.