Türk Dünyasında Nevruz – Ergenekon Coşkusu

24 Mart 2014

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde 22 Mart 2014 Cumartesi günü Türk Dünyası’nın iki büyük sanatçısı; Bünyamin Aksungur ve Arslanbek Sultanbekov’un katılımıyla kutlama gerçekleştirdik.Türk Dünyası’nın her yöresinin müziğinin çalıp söylemedeki üstat sanatçımız, TRT Yapımcı Yönetmeni Bünyamin Aksungur ve Nogay Türkleri asıllı Kazakistan’da yaşayan sanatçımız Arslanbekov, seslendirdikleri Türkistan’dan – Balkanlar’ Türk ülkelerinin türküleri ve şarkılarıyla salonumuzu doldurup taşıran hayranlarının coşkularına coşku kattılar.

Arslanbekov’un söylediği Nogay Türkleri başta olmak üzere bütün Türlerin kahramanlık duygularını dile getiren meşhur eseri “Dombıram”,  “Ne Boldı av”; Aksungur’un söylediği “Türkistan”, “Ey Gözel Kırım”, “Çırpınırdı Karadeniz” ve benzeri türkü ve şarkılarla duygularımızın doruğa ulaştığı bir Ergenekon’dan Çıkış Bayramı yaşadık.

Kadirşinaslığı, tevâzusu ve tok gözlülüğüyle bilinen ozanımız Arslanbekov’un “Ben Türkiye’ye gelince Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı bana bir yurt oluyor Turan Yazgan ağamızın yattığı yer nur olsun.” sözleriyle, Türk Dünyası’nın kültür köprülerini yeniden kurmak için bir ömür harcayan ve Nevruz Bayramı’nın 250 milyon Türkün bayramı olduğunu  Türkiye’ye yeniden kavratan Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamızın ruhu bir kere daha şad oldu.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.