TURAN HOCAMIZA ALTIN BOZKURT ÖDÜLÜ VERİLDİ

04 Mayıs 2024

3 Mayıs 2024 Cuma günü 19.00’da Bağlarbaşı Kongre Merkezi’nde 3 Mayıs Türkçülük Günü çerçevesinde düzenlenen Altın Bozkurt Ödülü törenine katıldık.

Orkun vakfı, İlteriş Vakfı, Altın Ordu Cemiyeti ve Son Kale Derneği tarafından yoğun bir katılımla gerçekleştirilen program ve törende Türkçülüğe, Turancılığa, Türk Dünyası’na öncülük etmiş, büyük hizmetlerde bulunmuş ve günümüzde de hizmetleri devam eden kişilere Altın Bozkurt Ödülleri ve teşekkür plaketleri verildi.

Vakfımızın kurucusu Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız da bu ödüle layık görülenlerin başında yer aldı. Hocamızın ödülünü Vakfımız Başkanı Közhan Yazgan’ın iş gezisinde olması nedeniyle, vakfımız adına Eğitim ve Kültür Müdürümüz Metin Köse aldı. Metin Köse, ödülü aldığı sırada Başkanımız Közhan Yazgan’ın düzenleme heyetine gönderdiği şu kutlama mesajını seslendirdi:

Saygıdeğer Altın Bozkurt Ödülü Düzenleme Topluluğu,

Kıymetli Türklük Sevdalıları,

Azerbaycan-Bakü’deki yoğun iş programım nedeniyle aranızda bulunmak onuruna erişemediğim için üzgünüm.

Türklüğün yakın tarihinde 3 Mayıs 1944’e odaklanan Türkçülük Hareketi’nin çok özel bir yeri vardır. Hüseyin Nihal Atsız’ın adıyla timsalleşmiş bu hareket, Ulu Başbuğ, Ulu Bozkurt Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kurtuluş Şavaşı Zaferi sonrasında “Biz orada sadece düşmanı değil milletin kötü talihini de yendik.” sözünün vurguladığı anlamın bir kere daha altını çizmiş; 3 Mayıs 1944’te milletin kötü talihi yenilmiş, Türk milleti yeni bir uyanışın şafağını görmüştür. O günlerde yükselen Türkçülük bayrağı, herkesin bildiği emin ve ehil ellerde bugüne kadar onurla taşınmış, bundan sonra da inanıyoruz ki kirletilmeden taşınmaya devam edecektir.

3 Mayıs’tan sonraki süreçte, başının üzerinde onurla taşıdığı Türkçülük bayrağını, Türk Dünyası’na ulaştıran ve Türk ülkelerinde “dilde, fikirde, işte birlik ülküsü” yolunda büyük işler gerçekleştiren öncü Bozkurtlardan biri de kuşkusuz Prof. Dr. Turan Yazgan’dır.

Bu bağlamda, büyük bir değerbilirlilikle Vakfımızın kurucusu, Türk Dünyası’nın bilge öncüsü Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamıza “Altın Bozkur Ödülü”nü layık gördüğünüz ve kutlu günümüz 3 Mayıs’ta Türkçülük ruhuna heyecan ve güç katan böyle bir buluşmayı gerçekleştirdiğiniz için teşekkürlerimizi sunuyor, tüm ödül sahiplerinin ve toplantıya katılan Türklük sevdalılarının 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ’nü gönülden kutluyor, Türkçülük bayrağını yükselten Kurmayları saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Saygılarımızla.”

Programda yer alan sanatçı ve halk oyunları grupları, katılanlara yoğun bir türkçülük heyacanı ve coşkusu yaşattılar.

Vakıf olarak, programı düzenleyen vakıf ve derneklerin değerli yöneticileri Yakan Cumalıoğlu, Kaptan Mustafa Can, Murat Kekiç ve İsmail Bağatır’ın şahsında tüm emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Etiket:

Kategori: Duyurular, Genel, Ödül

Comments are closed.