TAKSİM’DE KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 40. YILINI KUTLADIK

15 Kasım 2023

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından İstanbul-Taksim Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni’ne katılıp anıta çelenk koyduk.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kıbrıs Türklerinin önderi Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Rauf Denktaş ve şehitlerimizin manevi huzurunda yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasını ardından söz alan KKTC İstanbul Başkonsolosu Fatma Demirel ile Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptılar. Başkonsolos Fatma Demirel konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün Akdeniz’de yeni bir Türk Devleti’nin doğduğu gündür.

Kıbrıs Türk halkı, asırlardır sürdürdüğü Kıbrıs’taki varoluş mücadelesini, kırk yıl önce bugün, 15 Kasım 1983’te merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın liderliğinde “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”ni kurarak taçlandırmıştır. Bu tarih, aynı zamanda tıpkı Atatürk’ün dediği gibi “Bağımsızlık benim karakterimdir.” diyerek yola çıkmamızın ve Türk Dünyası’nın Akdeniz’deki kalesinde bayrağımızı göndere çekmemizin de yıldönümüdür. Kıbrıs Türk halkı, parçası olduğu yüce Türk milletinin verdiği büyük Kurtuluş Mücadelesinin ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, laik, demokratik ilkelere bağlı olan devletini yüceltmeye devam etmektedir.

Son dönemlerde küresel ve bölgesel boyutta yaşanan acı gelişmeler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının ne kadar isabetli bir karar olduğunu kanıtlar niteliktedir. Halkıyla, sınırları belli toprağıyla, güçlü bir kültürel, ekonomik, askeri ve sosyal düzende kendi ayakları üzerinde durabilen bir devlete sahip olma gereği ortadadır. Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında 50 yılı aşkın süredir devam etmekte olan federasyon temelli görüşmeler, Kıbrıslı Rumların maksimalist ve uzlaşmaz tutumları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Çünkü masadaki taraflara yönelik hatalı bir tutum izlenmektedir. Kıbrıslı Rumlara “devlet”, Kıbrıslı Türklere yönelik ise “toplum” olarak muamele yapılması bir eşitsizliği doğurmakta ve görüşmelerden bir sonuç alınması mümkün olamamaktadır.

Bu nedenledir ki, 2020 yılından bu yana adada bir çözümün “eşit-egemen iki devlet temelinde” görüşmelerle olabileceği politikasını gütmekteyiz.

Görüşmeler tıkanmış olabilir ancak devletimiz bir eğitim ve turizm cenneti olarak gelişerek köklenmekte, mavi vatan Akdeniz’de özgür, bağımsız Türk Devleti’ni yaşatma iradesiyle yoluna devam etmektedir.

Bu vesileyle, en büyük destekçimiz olan Anavatan Türkiye’mize şükranlarımızı sunuyor, her alanda halkımıza sağladığı desteğiyle güven içerisinde, ilerlemeye devam etme yönündeki kararlığımızı bir kez daha yineliyoruz.

Bu şerefli günde, cesaretleriyle, dirayetleriyle ve öngörüleriyle Kıbrıs Türk Halkını kimliği ve hakları hususunda aydınlatan merhum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük ile bize Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni armağan eden merhum Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş başta olmak üzere, Kuzey Kıbrıs’ta Türkiye’de tarihe mal olmuş devlet adamlarımızı, Kıbrıs Türk ve Anadolu halkını, Türk Silahlı kuvvetlerini, Türkiye Cumhuriyeti ve Kıbrıs için canını vermiş tüm şehitlerimiz rahmet, gazilerimizi şükran, saygı ve minnetle yad ediyoruz.
Cumhuriyetimiz kutlu olsun!”

Etiket:

Kategori: Genel, Kıbrıs Kutlamaları

Comments are closed.