Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programı 2014

18 Kasım 2014

Vefatının İkinci Yılında Turan Yazgan Hocamızı Andık

Türk Dünyasının büyük fikir ve ülkü adamı, Vakfımızın kurucusu Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamızın ebediyete yürüyüşünün ikinci yılı münasebetiyle 22 Kasım 2014 Cumartesi günü 15:00’te İ. Ü. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda “Anma Programı ve Türk Dünyası Turan Yazgan Büyük Ödülü Verilmesi Töreni”ni gerçekleştirdik.

Türk Dünyası’ndan çok sayıda davetlinin katıldığı ve yoğun ilgiyle gerçekleşen anma töreninde Vakıf Başkanımız Közhan Yazgan’ın açılış konuşmasından sonra söz alan, Gagauz Yeri Kurucu Cumhurbaşkanı Stephan Topal, Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva, Avrupa birliği Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükkaya, Azerbaycan Eski İstanbul Başkonsolosu Abbas Abdulla Makodonya Türk Demokratik Birliği Partisi Başkanı Erdoğan saraç, Kazakistan Miras Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolat Mırzaliyev, Azerbaycan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, Sekel Türkleri misyonundan ressam Julia David, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, Ben Turan Yazgan çizgi romanının yazarı Suat Turgut, İ.Ü. İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Kutal ve Azerbaycan İctimai TV Yapımcısı Mahir Garipoğlu; Turan Yazgan’ı fikirleri ve faaliyetleriyle değerlendiren konuşmalar yaptılar.

Programda, Vakfımız tarafından yıldönümü anısına hazırlatılan Suat Turgut’un yazdığı ve Ogan Kandemiroğ’lunun çizgileriyle hayat bulan Ben Turan Yazgan adlı çizgi romanın sunucu Harun Yöndem tarafından seslendirilmiş hâlinin yansı gösterimi yapıldı.

Programın ödül töreni bölümü, Dr. Muhsin Kadıoğlu’nun, ödüle layık görülen Macar Turan Vakfı Başkanı András Zsolt Biró’nun, kimliğini, Hun-Macar-Türk-Turan bağlamındaki fikirlerini ve faaliyetlerini tanıtma konuşmasıyla başladı. Konuşmadan sonra sahneye davet edilen András Biró’ya, Türk Dünyası Turan Yazgan Büyük Ödülü’nü Gagauz Yeri Kurucu Başkanı Stephan Topal ve Vakıf Başkanımız Közhan Yazgan takdim ettiler.

Ödülünü davetlilerin yoğun sevgi tezahüratıyla alan Biró, faaliyetlerini ve ödüle layık görülmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden bir şükran konuşması yaptı.

Program, Türk Dünyası’nın Azerbaycanlı sevilen sanatçısı Azerin’in, “Çırpınırdı Karadeniz” şarkısıyla taçlandırdığı sevgi ve coşkuyla izlenen konseriyle sona erdi.


Etiket:

Kategori: Prof. Dr. Turan Yazgan

Comments are closed.