OLCAS SÜLEYMAN’DAN AZERBAYCAN’A KARDEŞ DESTEĞİ

23 Ekim 2020

Turan Yazgan Hocamızla Sovyetler Birliği dağılmadan dostlukları başlayan Kazak şair, yazar, Sovyetler’i sarsan önde gelen aydın, dava ve devlet adamlarından; vakfımızca da yayınlanan AZ İ YA ve YAZININ DİLİ adlı şaheserlerin yazarı, “Türk Dünyası Turan Yazgan Ödülü”müzün sahibi Olcas Süleyman; kardeş Azerbaycan’ın haklı mücadelesine sahip çıktı.

Olcal Süleyman Azerbaycan’ın haqqin.az haber kanalına verdiği mülakatında şunları söyledi:

“Azerbaycan’ın Tüm Karabağ’ı Kurtaracağına İnanıyorum.

Azerbaycan desteklenecek bir futbol takımı değil; Azerbaycan benim memleketim, kardeş halkım. Bunun için bütün içtenliğimle üzülüyorum. Bakü, Gence Suşa, Fuzuli şehirlerini ziyaret edip güzel günler geçirdim. Sovyetler Birliği döneminde oralara gitmek imkânım oldu. Orada neler yaşandığını biliyorum. Hepimiz 30 yıldır buraların acısıyla yaşıyoruz. 80’lerin sonlarında 90’ların başında yaşanan trajediler hepimizi çok üzdü. 1990 Kara Janvar /Ocak olaylarında oralara gittim.

Şu anda yaşananlar dünyanın güçlü ülkelerinden oluşan MİNSK Grubu’nun beceriksizliğinin sonucudur. Maalesef 30 yıldır bir şey yapmadılar. Bu sebeple Azerbaycan kendi topraklarını öz imkânlarıyla kurtarmak zorunda kaldı. Elbette Gence’ye bir füze atıldığında çok endişelendim. Bu tamamen yasaklanmış bir saldırı ve gerçek bir tuzak. Çünkü şehirlere füze saldırısını uluslararası hukuk yasaklamıştır. Ermenistan bu hukuku küstah bir şekilde çiğnedi. Füze fırlatma emrini devletin en yüksek yetkilisi verir. Bu durumda, bu emri Ermenistan Başbakanı vermiştir. Bu bütün insanlığa hakarettir/saldırıdır ve beni çok üzüyor.

Fakat buna rağmen işgal altındaki Azerbaycan topraklarının birer birer kurtarılışı bizi sevindiriyor ve teselli ediyor. Fuzuli’nin kurtarıldığını duydum. Şu an bilemiyorum, ama benim gördüğümde sevimli bir şehirdi. 30 yıldır işgal altında tutulan 7 bölgenin kurtarılacağına inanıyorum. Umarım MİNSK Grusu, Azerbaycan’ın kendi topraklarını işgal altından kurtarmak için başlattığı mücadeleyi takdir eder ve destekler. Bizim Azerbaycan’ımıza başarılar diliyorum; bunu tüm gönlümle istiyorum. Azerbaycan halkına sevgi ve bağlılığımı ifade ediyorum. Onlara huzur ve aydınlık bir gelecek diliyorum.”

Biz de Türk Dünyası’nın yüksek beyin ve bilince sahip dehası Olcas Süleyman’a gönülden teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımızı arz ediyoruz.

Etiket:

Kategori: Duyurular, Genel

Comments are closed.