KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 36. YILINI KUTLADIK

15 Kasım 2019

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36. Yıldönümü çerçevesinde KKTC İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Taksim Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene, Eğitim ve Kültür Müdürümüz Metin Köse maiyetinde TDAV Gençlik Kolları’ndan oluşan heyetimizle katıldık.

15 Kasım 2019 Cuma günü saat 10:00’da düzenlenen ve KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar’ın katılımıyla gerçekleşen törende, İstanbul’daki Muharip Gaziler Dernekleri, Kıbrıs Türkleri Dernekleri, Kıbrıs’taki Türk üniversitelerinin temsilcileri ve diğer resmi ve sivil kurum temsilcileri hazır bulundu. Tören, Atatürk Anıtına çelenklerin konulması; Yüce Atatürk, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türklerinin mücadele önderi Dr. Fazıl Küçük ile Kıbrıs Harekatı şehitlerine saygı duruşu ve Askeri Bando eşliğinde İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kürsüye arz edilen KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar, Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi’nin Bağımsızlık Bildirgesi’nin girişindeki;

Kıbrıs Türk Halkının özgür iradesini temsil eden, doğuştan hür ve eşit olan bütün insanların, hür ve eşit yaşamasına inanan, ırk, menşe, dil ve din gibi farklara dayalı olarak insanlar arasında ayrım gözetilmesini, her türlü sömürgeciliği, ırkçılığı, baskı ve tahakkümü reddeden, Kıbrıs’ta, Doğu Akdeniz’de, Orta Doğu’da ve dünyada tam bir barış ve istikrarı, özgürlüğü, insan haklarının egemen olmasını isteyen meclisimiz, Kıbrıs Türk Halkı adına K:K.T.C. Bağımsızlık Bildirgesini onaylar.” İfadesini aynen okuyarak, KKTC’nin kuruluş felsefesinin altını çizdi.

Etiket:

Kategori: Genel, Kıbrıs Kutlamaları

Comments are closed.