Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’mizin 35. Yılını Kutladık

15 Kasım 2018

Vakıf olarak, Eğitim Kültür Müdürümüz Metin Köse ve Gençlik Kolları Başkan Yardımcımız Mehmet İnce’nin maiyetindeki heyetimizle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’muz tarafından İstanbul Taksim Atatürk Anıtı önünde düzenlenin K.K.T.C.’nin 35. Kuruluş Yıldönümü Töreni’ne katılıp çelenk koyduk.

Muharip Gaziler, K.K:T.C. Üniversiteleri ve sivil topluk kuruluşları timsilcilerinin törende askeri bandınun eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşımızı okuduktan sonra, KKTC İstanbul Başkonsolosu Sayın Fahri Yönlüer’in Cumhuriyetimizin 35’nci Yıldönümü münasebetiyle şunları söyledi:

“Her yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünü kıymetli Gazilerimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarının saygıdeğer temsilcilileri, basın mensupları ve siz değerli katılımcılarımızla İstanbul’da kutlamaktan büyük heyecan duymaktayız.

Sözlerimin başında, Kıbrıs Türk halkının her daim eşsiz liderliğinden ilham aldığı, miras bıraktığı ilkelerini en kıymetli hazine olarak gördüğü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anmak istiyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bu ilkeler üzerine inşa edilmiş, Ulu Önder Atatürk’ün barışçı kimliği, reformları ve gösterdiği hedefler doğrultusunda Kıbrıs Türk halkının dünyada hak ettiği konuma gelebilmesi için göstermiş olduğu kararlılığın yegâne simgesidir.

Kıbrıs Türk halkı uzun yıllar vermiş olduğu zorlu mücadele ve cesaretle direnişinin karşılığında en kıymetli ödülü olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kavuşmuştur. Bu vesile ile, bağımsızlığımıza kavuşmamızda büyük emekleri olan, bugün çatışı altında can güvenliğinden endişe etmeden, refah içerisinde bir yaşam sürdüğümüz Cumhuriyetimizin kurulmasını sağlayan Özgürlük Mücadelemizin Lideri Sayın Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Denktaş ve dava arkadaşlarını minnet ve şükranla yâd ederim.

Kıbrıs Türk Halkı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiyle, meşru haklarından feragat edemeyeceğini, kendi yönetiminden, siyasi eşitliğinden vazgeçemeyeceğini ve azınlık olarak yaşamayı kabul etmeyeceğini kanıtlamıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı olarak, Anavatanımız Türkiye ile güvenlik, istikrar, işbirliği ve refah içerisinde Ada’da yaşayabilir, kalıcı ve kapsamlı bir uzlaşmaya varılması gayesi ile defaten gösterdiğimiz iyi niyet ve sarf ettiğimiz çaba aşikârdır. Ancak Kıbrıs Türk Halkı geçmişi unutmamıştır. Ve 1974 öncesi yaşanan acıların bir daha tekrarlanmasına fırsat vermeyecektir. En büyük güvencimiz olan Cumhuriyetimizin kalkınmasına yönelik çalışmalarımız artarak devam edecektir.

Yıllardan beri uygulanagelen haksız ambargolara rağmen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerek ticari ve iktisadi alanda gerekse sosyal, kültürel ve siyasi alanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de güçlü desteği ile uluslararası camiaya entegre olmak, refah seviyesini yükseltmek yönündeki çabalarını sürdürmektedir. 35’nci yılımızda, demokratik kurumlarımız, hukukun üstünlüğüne dayalı devlet yapımız, özgürlükçü ve katılımcı siyasi geleneğimizle, başta eğitim ve turizm olmak üzere ekonomimizin lokomotif sektörlerinin gelmiş olduğu noktaya gururla bakıyoruz. Bugün KKTC, 131 ülkeden, 100.000’den fazla öğrencinin eğitim almakta olduğu 18 üniversiteye ve birbirinden muazzam turistik tesislere ev sahipliği yapmaktadır. Barış Suyu Projesi başarıyla hayata geçmiştir. Öte yandan, katedilecek uzun bir yol olduğu bilinciyle ve sıkıntıların birlik ve beraberlik içerisinde aşılacağı yönündeki inancımızla çalışmaya devam edeceğimizi, Cumhuriyetimize her daim sahip çıkacağımızı bir kez daha siz değerli konuklarımızın önünde teyid ediyorum.

Konuşmamı bitirirken, en karanlık günlerde dahi geleceğe umutla bakmamızı sağlayan, bizlere her şart ve koşulda maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bir kez daha minnetlerimi sunar, varoluş mücadelemizde bizlere ışık tutan Ulu Önder Atatürk’ü ve kurtuluş mücadelemiz sırasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla ve Kıbrıs Türk halkına desteğini hiç esirgemeyen Anadolu’nun güzel insanlarını minnetle anarım. Cumhuriyetimizin 35’nci yıldönümünü en içten dileklerimle kutlarken, hepinize bugün aramızda olduğunuz için bir kez daha teşekkür eder, saygılarımı sunarım.”

Tören,Anıt Defteri’nin imzalanmasının ardından, tebrikleşmelerle sona erdi.

Sonsuza kadara yaşaması dileklerimizle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’mizin 35 Yaşı kutlu olsun!…

Etiket:

Kategori: Kıbrıs Kutlamaları

Comments are closed.