Kerkük Türklerinin Dünü, Bugünü, Yarını

10 Şubat 2013

9 Şubat 2013 Cumartesi günü, Irak Türklerinin özgürlük mücadelesine ömrünü vakfeden Türkmeneli İnsan Hakları Dernekleri Onursal Başkanı Dr. Nefi Demirci, Süleymaniye Kürsümüzde, “Kerkük Türklerinin Dünü, Bugünü, Yarını” konulu bir konferans verdi.

Dr. Nefi Demirci, konuşmasında gençlik yıllarında bizzat yaşadığı, Türkiye’ye geldikten sonra da bir an bile aklından çıkarmadığı, yüzlerce makale, konferans ve onlarca kitapla, hep meselelerini gündemde tutmaya gayret ettiği ülkesi Irak-Türkmeneli’nin tarihinde son elli yılda yaşanan gerçekleri gözler önüne serdi. Irak’ta on yıllarca dünya emperyalistlerinin kurgulayıp yönlendirdiği etnik kompleksli Molla Mustafa Barzani, Saddam Hüseyin gibi despotların zulmüne uğrayan Türklerin, büyük bir sevgi ve ümitle bağlandıkları Türkiye’nin yöneticileri tarafından hep yalnız bırakıldığını belirten Demirci, maalesef bu ihmal ve neme lâzımcı / Batı güdümlü geleneğin bugün de devam ettiğini ifade etti.

ABD’nin I. Körfez Şavaşı’ndan başlayarak Irak’ı,  “Uçuşa Yasak Bölge”, “Çekiç Güç” gibi uygulamalarla aşama aşama fiilen ikiye böldüğünü, koruması altına aldığı Kuzey Irak’ta kukla bir devlet oluşturmaya gittiğini ifade eden Demirci, bir zamanlar, ast rütbeli bir subayımızın bile muhatap almadığı Kürtçü liderlerin, Türkiye’de yüksek protokolle ağırlandığını belirtti. Demirci, daha da vahimi; artık Türkiye’de Terörist Başı muhatap alınıyor,  ancak Türkiye’nin Güneydoğu’sunu müstakbel Kuzey’leri görenler, bu derece itibar görürken, Türkmenler, Türkiye ve dünya tarafından görmezden gelinip makûs kaderleriyle baş başa bırakılıyor dedi.

Demirci, Kuzey Irak’taki kukla yönetimin, öz be öz Türk şehirleri olan Erbil, Kerkük, Tuzhurmatı  gibi şehirlerin nüfus yapısını değiştirip, buradaki Türkmenleri baskı ve şiddetle sindirme politikası uygulamaya devam ettiğini söyledi. Türk milletinin geleceğini yönelik siyaset yapanların bu durumu acilen görmesi gerektiğini söyleyen Demirci, aksi takdirde Türkmenleri n haklarını korumayı millî bir vazife olarak görmeyen Türkiye’ye bunun faturasının çok ağır olacağını vurguladı.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.