Kazak Tarihçisi Ermukhan Bekmakhanov Sempozyumunu İzledik

15 Nisan 2015

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından düzenlenen İlk Kazak Tarihçisi Ermukhan Bekmahanov’un Doğumunun 100. Yılı Münasebetiyle “Sovyet Tarih Yazıcılığı ve Kazakistan Tarihinin Meseleleri” Uluslararası Sempozyumu, 15 Nisan 2015 günü 9:30’da yapılan açılış oturumuyla başladı.

MSGSÜ Tarih Bölüm Başkanı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatma Ürekli, açılış konuşmasında tarih yazıcılığının önemini Mustafa Kemal Atatürk’ün “Tarih yazmak, yapmak kadar mühimdir; yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” Sözüyle vurguladı. Açılışta MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeki Alpan ve Kazakistan İstanbul Konsolosu Sercan Sarsenbayev de birer konuşma yaptılar.

Ermukhan Bekmuhanov’un tarih yazıcılığını ele alan bir belgesel gösteriminin ardından başlayan Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu başkanlığındaki Sempozyum I. Oturumuna, Kırklareli Üniversitesi’den Yrd. Doç. Dr. İbrahim Kalkan, Kazakistan Astana Avrasya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Araylım Musagaliyeva, Prof. Dr. Danagül Mahat ve KKTC Lefke Üniversitesinden Doç. Dr. Elnur Agayev katıldılar.  Konuşmacılar bildirilerinde bir taraftan ilk doktoralı Kazak tarih profesörü Ermukhan Bekmakhanov’un Sovyet Döneminde yaşadığı zorluklara rağmen Kazak tarihçiliğine yaptığı katkıları dile getirirken, bir taraftan da Sovyet Dönemi tarihçiliğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundular.

İki gün boyunca dört oturumla devam edecek sempozyum, 16 Nisan 2015 günü 11:00’de TDBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Fahri Solak’ın başkanlığında yapılacak kapanış oturumuyla sona erecek.

Etiket:

Kategori: Diğer Konferans

Comments are closed.