Dünya Azerbaycanlıları Kongresi Gerçekleşti

20 Nisan 2015

Bütün Azerbaycan Türklerinin sesini dünya kamuoyuna duyurmak ve Azerbaycan Türklerinin Karabağ Soykırımı, Azerbaycan’ın Karabağ Bölgesinin Ermenilerce işgal altında tutulması, İran’daki Azerbaycan Türklerinin hakları gibi meselelerine çözüm bulmak amacıyla oluşturulan ve bu yıl 13.sü yapılan Dünya Azerbaycanlıları Kongresi’ne katıldık.

Vakıf olarak katıldığımız kongrede, Genel Başkanımız Közhan Yazgan, Turan Yazgan Hocamız, Türk Dünyası ve Azerbaycan Türklüğü bağlamında bir tebrik konuşması yaptı.

17-19 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleşen kongreye, Azerbaycanlı dostlarımız Sabir Rüstemhanlı, Tenzile Rüstemhanlı, İsa Kanberov, gibi dünyanın birçok bölgesinden Azerbaycan Türklüğünün temsilcileri katıldı.

İstanbul’da gerçekleştirilen ve şu günlerde dünyada ısıtılan Ermeni Yalanlarına karşı Azerbaycan- Türkiye kardeşliği ve dayanışmasını vurgulayan kongrede, Azerbaycan Türkleri odaklı olarak bütün Türk Dünyası’nın güncel problemlerine yer verilip çözüm yolları arandı.

Kongre sonunda yapılan oylamada DAK eşbaşkanlıklarına, Azerbaycanlı miletvekili, şair-yazar Sabir Rüstemhahlı ile İran Azerbaycan Türklerinden Feridun Pervizniya yeniden seçildiler.

Etiket:

Kategori: Diğer Konferans

Comments are closed.