IŞİD Bağlamında Küresel, Ekonomik, Siyasi Gelişmeler

30 Ekim 2014

Turan kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde 1 Kasım 2014 Cumartesi günü İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Kurtoğlu, “İŞİD Bağlamında Küresel, Ekonomik, Siyasi Gelişmeler” başlıklı bir konferans verdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan vakfımız akademisyenlerinden Prof. Dr. Emin Özbaş, dilin millî birliğin sağlayıcısı ve milletin varlığını sağlayan temel güç olduğunu belirterek, bu özelliğin farkında olan Arapların, dilleriyle İslam ülkelerine egemenlik kurduklarını, bu egemenliğe giren Müslüman milletlerin dinle dili-kültürü karıştırarak yanlış içtihatların kurbanı olduklarını vurguladı.

Batı’nın bizimle ilgili son yüzyıllardaki görüş ve projelerini kendi yazdıklarından ve beyanlarından direkt olarak öğrendiğini belirten Ramazan Kurtoğlu, karşımızda din, siyaset, ekonomi-finans temelli bir projenin olduğunu, bu projenin yeni olmadığını, Ortadoğu’da olanların arkasındaki hesabın aslında bugün başlamadığını; 100 yıl, hatta daha önce başladığını ve tamamen Tevrat, İncil ve Kabala inançlarından; yani akılcı olmayan değerlerden beslendiğini öne sürerek konferansına başladı.

Batı’nın; Hristiyanlığı, 3 biner yıllık zaman dilimlerinde dünyaya egemen kılma politikalarını aralıksız işlettiğini, 3. Binyılın bu manada Asya’da yayılma dönemi olacağını belirten Kurtoğlu, bu yolda kendilerine binyıllardır engel olan Türklerle de tarih boyunca hep bir mücadeleleri / meseleleri olduğunu söyledi.

İsrailoğulları ve Hristiyan Batı’nın, Evangalizm ve Arz-ı Mevud inançları temelli Büyük Ortadoğu politikalarının önündeki en büyük engelin, bu politikaya karşı çıkacak güçlü bir Türkiye olduğunu bildiklerini ifade eden Kurtoğlu, bu sebeple Türkiye’ye diz çöktürmek için her türlü yola başvurduklarını belirtti.

Kurtoğlu; Evangalizm’in hedefine ulaşması için tabii ki maddi gücün çok önemli olduğunu, bunun yolunun da Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın yeraltı ve yerüstü kaynaklarının kontrolünü ele geçirmekten geçtiğini bilen baş aktörlerin, “parçala, karıştır, yeniden düzenle” politikalarını yürütmek için işbirlikçilere ihtiyaçları olduğunu, EL-KAİDE, IŞİD, PKK, PYD veya ne adla anılırsa anılsın, bu yapılanmaların bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Anlatılanlardan umutsuzluğa kapılmamamız gerektiğini, milletimizin bu badireleri de atlatacağını, fakat bunun kolay ve bedelsiz de olamayacağını belirten Kurtoğlu, Müslüman Arapların 9. biz Müslüman Türklerin ise 1583 yılında İstanbul’daki Rasathane’nin topa tutulmasıyla akıl yolundan ayrıldığımızı; bunun yüzyıllara yayılmış sonuçlarının bizi emperyalist Batı ve yandaşları karşısında bugünkü durumlara getirdiğini, bundan kurtuluşun da hep birlikte akıl ve bilim yoluna dönüp mücadeleden başka bir yolla olamayacağını vurgulayarak konferansını noktaladı.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.