Atatürk Gerçeği

04 Kasım 2014

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımızı, 8 Kasım 2014 Cumartesi günü araştırmacı yazar Mustafa Aydemir’in “Atatürk Gerçeği” başlıklı konferansıyla sürdürdük.

Atatürk Haftası bağlamındaki konferansımızın açılış konuşmasını yapan vakfımız akademisyenlerinden Prof. Dr. Metin Karaörs, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü üzerine Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, yaptığı inkılaplar ve oluşturduğu kurumlarla Türklüğün sonsuza kadar yaşamasını arzu eden Atatürk’e, millet olarak şükranlarımızı ifade etti.

Mustafa Aydemir, Atatürk Gerçeği konusunu anlatmanın dar zamanlara sığmayacak zor bir iş olduğunu, bu sebeple onun bir yönünü ele alarak parçadan bütüne ışık tutmaya çalışacağını, bunun da Atatürk’ün iktisatçılığı olacağını belirterek sözlerine başladı.

Atatürk’ün iktisadî alanda Türkiye’ye kazandırdıklarının, bunlar yapılmadan önceki döneme, yani Osmanlı Türkiyesi dönemindeki Anadolu’nun durumuna bakılmadan anlaşılamayacağını ifade eden Aydemir, ana çizgileriyle bu dönemin acı tablosunu ortaya koydu.

Aydemir, konferansının devamında, “Savaş alanındaki zaferler iktisadi ve siyasi zaferlerle taçlandırılmadıkça başarıya ulaşamazlar.” İnancıyla hareket eden Atatürk’ün, daha İstiklâl Savaşı devam ederken İzmir’de 1. Türk İktisat Kongresini düzenleyerek, iktisadi gücün bir milletin bağımsız yaşamasının hayatî unsuru olduğunu gösterdiğini belirtti.

Atatürk döneminde, o zamanın şartları Türk özel teşebbüsü diye bir güç bırakmadığı için, uygulanan akılcı- devletçi politikalarla, bölge şartları göz önünde bulundurularak yapılan yatırımlarla Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük katma değer üretecek sanayi tesisleriyle donatıldığını, Osmanlı döneminin borçlarının ödendiğini ve dünyada saygın bir konuma gelindiğini belirten Aydemir, maalesef Atatürk’ten sonra tekrar mandacı ekonomiye dönüldüğünü ifade etti.

Mandacı ekonominin, son zamanlarda, ekonomik bağımsızlığımızın, dolayısıyla siyasi bağımsızlığımızın teminatı olan bu temel kurumların, bir bir yok pahasına elden çıkarılarak taçlandırıldığını (?) belirten Aydemir, Atatürk Gerçeğini idrakten uzaklaşan milletimizin, mutlaka ve mutlaka bunu görmesi gerektiğini vurgulayarak konuşmasını bitirdi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.