Genel Başkanımız Közhan Yazgan’a TÜRKSOY’dan Ödül

08 Temmuz 2017

5 Temmuz 2017 Çarşamba günü, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in “Geleceğe Bakış: Milli Bilinç Şuurunun Modernizasyonu” isimli vizyon belgesinin değerlendirildiği toplantıda Genel Başkanımız Közhan Yazgan’a, TÜRKSOY tarafından Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarına kavuşması ve Türkiye ile diplomatik ilişkileri oluşturulmasının 25. Yılı münasebetiyle, Vakfımızın Türk Dünyası kültürüne hizmeti çerçevesinde “25. Yıl Madalyası” takdim edildi.

Etkinliğe TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli, Türkiye Cumhuriyeti Atatürk Dil Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs,  Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’ın yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerindeki üniversitelerin rektör ve öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Türk cumhuriyetleri arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yılı için özel olarak hazırlanan TÜRKSOY Madalyaları ve TÜRKSOY’un ilan etmiş olduğu Yusuf Has Hacip Yılı’na ait madalyalar sahiplerine sunuldu.

Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. yılını geçtiğimiz yıl birbirinden renkli etkinliklerle kutlayan TÜRKSOY, düzenlemiş olduğu madalya töreni ile birlikte Türk kültürü üzerine başarılı çalışmalar gerçekleştiren akademisyenlerin yanı sıra, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini TÜRKSOY çatısı altında bir araya getirmekle kalmayıp, Türk dünyası alanındaki başarılı çalışmalar için teşekkürlerini sunmuş oldu. 

Etiket:

Kategori: Ödül

Comments are closed.