Dünyada Bilim – Teknoloji Yarışı ve Türkiye

31 Mart 2015

Vakfımızın Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsünde 4 Nisan 2015 Cumartesi günü Bilim- Teknoloji İçin İstanbul Çalışma Grubu Başkanı Ramazan Bakkal, “Dünyada Bilim-Teknoloji Yarışı ve Türkiye” başlıklı bir konferans verdi.

Konferansın başında Türk dünyası Araştırmaları Vakfı Gençlik Kollarından Boğaziçi Üniversitesi Ö ğrencisi Hasan Gökay Aytekin, ebediyete yürüyüş yıldönümü münasebetiyle, Türk Milliyetçiğinin önderlerinden fikir ve dava adamı Alparslan Türkeş’i yâd eden ve şahsiyetine vurgu yapan bir konuşma yaptı.

Ramazan Bakkal, bilim ve teknolojinin genel olarak insanlığın gelişip ilerlemesinin vazgeçilmez bir değeri olması yanında, bir milletin, devletiyle birlikte kimliğini ve varlığını korumasındaki önemine dikkat çekerek konferansına başladı.

Bilim ve Teknolojinin insanlığın varlığıyla eşzamanlı bir gerçek olduğunu belirten Bakkal, merak ve ihtiyacın yönlendirmesiyle sahip olunan bu değerin, geliştirilip kullanıldıkça, ilgili topluma refah getirip güç ve itibar sağladığını söyledi. Bu sebeple, dünyada bilim ve teknolojiye sahip olmak için binlerce yıllık bir mücadelenin devam ettiğini ifade eden Bakkal, bu hususla ilgili Doğu ve Batı’daki birçok bilim adamının çalışmaları ve buluşlarından örnekler verdi.

Bir ülkenin yöneticilerinin bilim ve teknoloji üreten insanlara gerekli teşvik ve desteği sağlamasının önemine de işaret eden Bakkal, dünya ve Türk tarihindeki bunun olumlu-olumsuz ibretlik örneklerinden bahsederek, geleceği planlayanların bu durumun farkında olmaları gerektiğini belirtti.

Bakkal, Türk Milletinin, geçmiş parlak dönemlerinde olduğu gibi, gelecekte de güç ve itibar sahibi olup daha adil bir dünyada yaşamak ve yaşatmak için, yüzyıllar önce kaybettiği bilim ve teknoloji yarışına, hiçbir bahanenin gevşetici etkisine kapılmadan ve hiçbir engel tanımadan son süratiyle/gücüyle devam etmesi gerektiğini vurgulayarak konuşmasını bitirdi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.