Bir Propaganda Aracı Olarak Çocuk Yayıncılığı

23 Nisan 2017

Süleymaniye Kürsüsü 2016-2017 dönemi faaliyetlerimize, 22 Nisan 2017 Cumartesi günü 14.00’te, 23 Nisan Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramımız bağlamında düzenlediğimiz Şafak Tavkul’un konuşmacı olduğu “Bir Propaganda Aracı Olarak Çocuk Yayıncılığı” başlıklı konferansımızla devam ettik.

Açılış konuşmasını yapan, Vakfımızın Yurtdışı Yükseköğretim Koordinatörü ve Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz, cumhuriyet, demokrasi ve monarşinin tanımları ve birbirleriyle ilgilerini açıklayarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde engin bir düşünce ve tecrübe birikiminin olduğunu, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in millet egemenliğine dayalı demokratik bir sistemi esas aldığını, bu anlayışın dışına çıkılması durumunda, sistemin bozulacağını millet iradesinden uzaklaşacağını vurguladı.

Türkler Ansiklopedisi gibi büyük projelerin kadrosunda yer alan, çocukların eğitilmesi ve yönlendirilmesinde “çocuk yayıncılığı”nın önemini çok iyi bilen ve milli duyarlılığı yüksek bir ressam olan Şafak Tavkul, bu amaçla TRT’ye sunduğu çizgi film projelerinden sonuç alamayınca yazıp çizmeye başladığı kitaplar aracılığıyla yetişecek kuşaklarda farkındalık yaratmaya çalıştığını söyleyerek sohbetine başladı.

Hepimizin çok bildiği masalların Doğu ve Batı’daki örneklerinin, hep çocuklarla anılsa da, eski dönemlerde büyüklerin birbirine anlattığı öykülemeler olduğunu belirten Tavkul, kıssadan hisse veren bu türün,  içinde her türlü iletiyi ve tiplemeyi barındırdığını, artık masalların çizgilerle, çizgi film ve animasyonlarla çocuklarla buluştuğu çağımızda, bu incelikleri nasıl değerlendireceğimizi iyi bilmemiz gerektiğini söyledi.

Çağdaş dünyamızda egemen olan güçlerin, propagandanın her türlü inceliğini ve vasıtasını kullanarak dünyadaki toplumlarda imaj ve algı yönetimi oluşturduklarını belirten Tavkul,  özellikle Walt Disney örneğinde, canlandırılan karakterlerin bir eğlence atmosferinde, istediği zaman iyiyi kötü, kötüyü iyi göstererek çocuklarımızın, hatta büyüklerimizin algı ve bakışlarını nasıl yönlendirdiğini görmezden gelemeyiz dedi.

Tavkul; egemen olmada her türlü savaş aracının mubah kabul edildiği dünyada, Türk milleti olarak, bir propaganda aracı olarak çocuk yayıncılığına gereken önemi vermediğimizi, çocuklarımızın milli algılarının, egemen güçler tarafından dijital teknolojiler aracılığıyla yok edildiğini, kirletildiğini ve dönüştürüldüğünü belirterek ve bunun gereğinin yapılmasında kaybedecek zamanımız olmadığına dikkat çekerek sohbetini bitirdi.

Tavkul konferansının ardından, dinleyicilerine Küçük Ok adıyla yayımlamaya başladığı kitap dizisinin ilk üçünü imzaladı.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.