Barış Manço ve Türk Dünyası

28 Ocak 2014

1 Şubat 2014 Cumartesi günü Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde, araştırmacı yazar Semih Çelik, Türk müziğinin çok sevilen sanatçısı Barış Manço’nun sonsuzluğa yürüyüşünün 15. yıl dönümü münasebetiyle “Türk Dünyası ve Barış Manço” başlıklı bir konferans verdi.Konferansın açılış konuşmasını yapan üstat sanatçı Bozkurt İlham Gencer, Barış Manço’nun Türk müziğini ve Türklüğü, dünyanın 75 ülkesinde layıkıyla temsil etmiş çok kıymetli bir talebesi olduğunu ve her zaman hürmetle anılması gerektiğini söyledi.
Sözlerine, Barış Manço’nun Allah’ın Türk milletine son yüzyılda müzik alanında bahşettiği bir lider olduğunu ifade ederek başlayan Çelik, bunun hiç de abartılı bir vasıflandırma olmadığını anlamak için Manço’nun milleti için yapmış olduklarına bakmanın kâfi olacağını söyledi. Çelik, Manço’nun, TRT’ye yaptığı “Yediden Yetmişyediye” programıyla, Türkiye ve dünyanın dört bir yanına gidip, sevgi ve barış elçisi olarak ulaştığı insanların gönlünde manevi fetihler gerçekleştirdiğini, bu kazanımın milletimiz için önemini görmemiz gerektiğini belirtti.

Manço’nun anlatmakla bitmeyecek bir derinliği ve enginliği olduğuna dikkat çeken Çelik, onlarca kitap, makale ve teze konu olan Barış Manço’nun, çoğu sanatçının değerinin ölümünden sonra anlaşılması talihsizliği yaşamamasının da önemli bir gösterge olduğunu ifade etti.
Türk Dünyası’nın Turgut Özal, Haydar Aliyev, Saparmurat Türkmenbaşı gibi çağdaş devlet adamlarının iltifatlarına mazhar olmuş Manço için, yaşarken ve aramızdan ayrıldıktan sonra aldığı en büyük ödülün, milyonlarca insanın, şahsına, sanatına sevgi ve saygısı olduğunu vurgulayan Çelik, konferansını, Barış Manço’nun Gülhane Konseri’nde , Azerbaycan- Karabağ için söylediği/söylettiği “Ayrılık” şarkısının videosunu izleterek noktaladı.

 

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.