20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni

25 Ocak 2014

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak,

İstanbul’da, 40 civarında grubun katılımıyla 20 Mayıs – 15 Haziran 2014 tarihleri arasında

“20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni”ni düzenleyeceğiz.

« arasında 5 »

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle dünya çocukları için düzenlenen şölene yalnız Birleşmiş Milletler Teşkilatı’na üye devletlerin çocukları davet edilmekte idi.

Ancak, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Sibirya (Tuva, Saka, Hakas, Altay, Şor, Teleüt) Türkleri’nden temsilci çocukların katılamadıklarını müşahede ettik.

Bu diyarlarda yaşayan Türk çocuklarının birbiri ile tanışması, kaynaşması ve ileriye yönelik dostlukların kurulması amacıyla Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı (TDAV) olarak Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ni düzenlemeye başladık.

Mayıs 1995’te küçük çapta bir katılımla başlattığımız Türk Dünyası Çocuk Şölenlerini, ikincisinden başlayarak bütün Türk Cumhuriyet ve topluluklarını kapsayacak şekilde düzenlemekteyiz.

Amacımız

Şölende, Türk Cumhuriyet ve topluluklarında yaşayan Türk çocuklarının Türkiye’yi tanımaları, dünyanın dört bir köşesinde yaşayan kardeşleriyle bir araya gelmeleri, dostluklar edinmeleri, kardeşlik bağlarının güçlendirmeleri, kültürel alışveriş ve Türk dünyasının her yerindeki ailelerin bu vesile ile dost olmaları ve birbirlerini tanıma arzusu ile teçhiz edilmeleri esas gayeyi teşkil etmektedir. Bu bağlamda:

 • Çocuklar birbirlerini ve dolayısıyla Türk dünyasını tanımaktadırlar,
 • Türk ailesini tanıyarak kendi aile yapılarıyla mukayese imkânı bulmaktadırlar,
 • Türkiye’deki eğitim sistemini, okul ve öğretmenleri tanıma imkânı bulmaktadırlar,
 • Müzelerimizi, saraylarımızı, çarşı ve pazarlarımızı gezerek, Türkiye’nin iktisadî ve kültürel zenginliklerini görmektedirler.
 • Türkiye’deki kardeşleriyle çeşitli eğlencelere katılmak, kır ve deniz gezileri yapmak, okullarda gösteriler düzenlemek suretiyle kaynaşma imkânı bulmaktadırlar.

Şöleni, 2013 yılında Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteğiyle ve İstanbul Valiliğinin koordinesinde gerçekleştirdik. Otuz bine yakın çocuğumuz ve binlerce velimizin katıldığı 19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, muhteşem bir yürüyüş ve şölen gösterilerinin ardından yas ile sevincin bütünleştiği bir uğurlama ile sona ererken, çocuklarımız;

 • Dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar, bir millet olduklarını ve ilelebet kardeş olarak birbirleriyle kaynaşma, bütünleşme, kucaklaşma, haberleşme ve dayanışma mecburiyetinde bulunduklarını idrak ettiler.
 • Türkiye’yi Türk ailesini ve eğitim camiasını tanıdılar, ailelerin ve halkın unutamayacakları sıcak sevgisiyle haşır neşir oldular.
 • Müzelerimizin, saraylarımızın, camilerimizin, çarşılarımızın haşmeti karşısında, Türk olmaktan gurur duydular, mutlu oldular.
 • Ayrılırken misafir eden okulun müdürü, öğretmenleri ağladılar, misafir eden ailelerin babaları, anaları ağladılar, misafir oldukları evin çocukları ağladılar, kendileri ağladılar. Kendileriyle ilgilenen görevliler ağladılar.
 • Birbirlerinden kilometrelerce uzaktaki aileler, telefon veya mektup aracılığıyla birbirleriyle kaynaşma imkânı buldular.

Türkiye, Şölene katılan çocuklar tarafından zengin, bolluk içinde güzel bir ülke olarak daima hatırlanacaktır.

Çocuklarımız, Türkiye’deki ailelerle dil dâhil pek çok müşterek unsurlara sahip olduklarını, Türk birliği düşüncesinin bir hayâl olmadığını idrak ederek, “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” ülküsünün Türkiye’ye sağlayacağı bütün faydaların hararetli savunucusu olacaklardır. Ayrıca kişisel çocuk dostlukları, aile dostlukları haline dönüşerek güçlenecektir.

Her çocuk mutlak surette Türkiye’nin gönüllü elçisi olmaktadır ve olacaktır.

Şöleni, 2013 yılında Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteğiyle ve İstanbul Valiliğinin koordinesinde gerçekleştirdik. Otuz bine yakın çocuğumuz ve binlerce velimizin katıldığı 19. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, muhteşem bir yürüyüş ve şölen gösterilerinin ardından yas ile sevincin yıkıştığı bir uğurlama ile sona ererken, çocuklarımız;

 • Dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar, bir millet olduklarını ve ilelebet kardeş olarak birbirleriyle kaynaşma, bütünleşme, kucaklaşma, haberleşme ve dayanışma mecburiyetinde bulunduklarını idrak ettiler.
 • Türkiye’yi Türk ailesini ve eğitim camiasını tanıdılar, ailelerin ve halkın unutamayacakları sıcak sevgisiyle haşır neşir oldular.
 • Müzelerimizin, saraylarımızın, camilerimizin, çarşılarımızın haşmeti karşısında, Türk olmaktan gurur duydular, mutlu oldular.
 • Ayrılırken misafir eden okulun müdürü, öğretmenleri ağladılar, misafir eden ailelerin babaları, anaları ağladılar, mi¬safir oldukları evin çocukları ağladılar, kendileri ağladılar. Kendileriyle ilgilenen görevliler ağladılar.
 • Birbirlerinden kilometrelerce uzaktaki aileler, telefon veya mektup aracılığıyla bir¬birleriyle kaynaşma imkânı buldular.

Türkiye, Şölene katılan çocuklar tarafından zengin, bolluk içinde güzel bir ülke olarak daima hatırlanacaktır. Çocuklarımız, Türkiye’deki ailelerle dil dâhil pek çok müşterek unsurlara sahip olduklarını, Türk birliği düşüncesinin bir hayâl olmadığını idrak ederek, “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” ülküsünün Türkiye’ye sağlayacağı bütün faydaların hararetli savunucusu olacaklardır. Ayrıca kişi¬sel çocuk dostlukları, aile dostlukları haline dönüşerek güçlenecektir. Her çocuk mutlak su¬rette Türkiye’nin gönüllü elçisi olmaktadır ve olacaktır…

20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, bu yıl önceki yıllarda olduğu gibi, Türk Dünyası Çocuk Şöleni’nin yirmincisini düzenleyeceğiz. Şölene 35–40 grubun katılmasını beklemekteyiz. Ortalama 14 kişilik gruplar düşünülecek olursa 500 civarında öğrenci ve her grup için en az 2 öğretmen olmak üzere toplam 80 kadar öğretmenin katılımını bekliyoruz.

20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ne grup sorumlusu olarak gelen öğretmenlerimizi, TDAV’ın tahsis ettiği yerlerde, öğrencilerimizi ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün uygun gördüğü seçilmiş ailelerde misafir edeceğiz. Şölen süresince, misafir grupların Türkiye’yi ve İstanbul’u tanımalarını temin için, tarihî ve kültürel zenginliklerimizi sergileyecek etkinlikleri yine TDAV üstlenecek, her yıl olduğu gibi, bu yıl da tarihî mirasımızı öğretecek bir program düzenleyeceğiz.

TDAV’ın misafiri olan öğretmenler rehberleriyle, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İlköğretim okullarında konuk edilen çocuklar da, konuk oldukları ailelerle, İstanbul’un müze, saray, cami, külliye, alışveriş ve eğlence merkezlerini gezecekler, böylece Türkiye’yi ve Türk insanını, Türk tarihini en iyi şekilde tanıma imkânı bulacaklardır.

Şölen’e katılacak halk oyunları grupları 28 Mayıs- 1 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul’a geleceklerdir.

Şölen Tanıtım Gösterisi

Etkinlikler, 31 Mayıs 2014 Cumartesi günü Bakırköy Meydanı’nda öncü grupların katılımıyla gerçekleştirilecek Şölen Tanıtım Gösterisi’yle başlayacaktır.

Şölen Gösterisi

20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’nin ana etkinliklerinden Şölen Gösterisi, 4 Haziran 2014 Çarşamba günü, İBB Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılacaktır.

Şölen Gösterisi’ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki bütün ilköğretim okulları ile halkımızın da katılımı sağlanacaktır.

Türk coğrafyasının her bölgesinden gelen halk oyunları gruplarının gösterilerini sunacağı bu etkinlikte, Türkiye’den ve Türk Dünyası’nın diğer ülkelerinden çocuklarımızın beğenisini kazanmış sanatçılarımız konser vereceklerdir.

Şölen Gösterisi, TRT tarafından bütün Türk Dünyası’na naklen yayımlanacaktır.

11. Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması

20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’nin üçüncü ve son büyük etkinliği 11. Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması olacaktır.

İBB Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde 5 Haziran 2014 Perşembe günü yapılacak 11. Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması’na her gruptan önceden duyurularak tespit edilmiş bir çocuğumuz katılacaktır.

Başta Prof. Dr. Nevzat Atlığ olmak üzere akademisyen ve TRT mensuplarından oluşturulacak jürinin ön elemeye tabi tutacağı yarışmacılardan finale kalan 15 çocuk, Cem Karaca Kültür Merkezi’nde yarışacaklar ve aldıkları derecelere göre ödüllendirileceklerdir.

Etiket:

Kategori: 20. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, Türk Dünyası Çocuk Şöleni

Comments are closed.