AZDİÜ /TÜRK DÜNYASI İKTİSAT FAKÜLTESİ’NDE 14. ULUSLARARASI AVRASYA EKONOMİLERİ KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ

23 Eylül 2022

Beykent Üniversitesi, Kırgızistan –Türkiye Manas Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi katkılarıyla düzenlenen 14. Uluslararası Avrasya Ekonomileri Konferansı Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İktisat Fakültesi ev sahipliğinde 20 -22 Eylül tarihlerinde Bakü’de gerçekleşti. Hibrit olarak gerçekleşen Konferansa 7 ülkeden 65 bildiri sunuldu. Konferansın açılışına T.C. Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağçı, T.C. Bakü Büyükelçiliği İçişleri Müşaviri 1. Sınıf Emniyet Müdürü Mustafa Çakır, İletişim müşaviri Hüseyin Altınalan, Ticaret Baş müşaviri Ahmet Erdal, Ticaret Müşaviri Yakup Sefer, Tika Bakü Koordinatör Yardımcısı Ahmet Canga, MÜSİAD Azerbaycan, ATIB-Azerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği temsilcileri, Kongre Koordinatorö Prof. Dr. Selahattin Sarı, Fakülte dekanları, akademisyenler, medya mensupları, iş insanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrenciler katıldılar.

Açılış konuşması TÜDİFAK Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yüce, coğrafya ve kardeşliğin kader olduğunu, aynı coğrafyada yaşıyor olmanın ve kardeşliğin sorumlulukları bulunduğunu, bu sorumluluğun bir boyutunun da akademik camiayı ilgilendirdiğini ifade etti. Yüce, ev sahipliği yaptıkları konferansın hem bilgi paylaşımına hem de kardeşliğin güçlenmesine vesile olacağını dile getirdi. Ayrıca Azerbaycan’ın zor bir dönemde geçti bir süreçte bu konferansın Bakü’de yapılıyor olması Azerbaycan’ın milli davasına destek anlamına geldiğini ifa etti.

Konferansın açılışında konuşan T.C. Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, Covid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin dünyayı pek çok sınamalarla karşı karşıya getirdiğini söyledi. Artık ürün fiyatlarını arz talep ilişkisinin belirlemediğini, güvenliğin de fiyatları etkileyen temel faktör haline geldiğini belirten Bağcı, Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” ile Türkiye’nin de üzerinde odaklandığı Orta Koridorun artıları ve eksilerinin akademisyenlerce irdelenmesi gerektiğini kaydetti. Bağcı, “Avrasya bölgesi son derece dinamiktir. Bu dinamizmin çok iyi değerlendirilmesi için sadece ekonomi, siyaset ve uluslararası ilişkilerde değil sosyoloji, felsefe, inanç ve edebiyat gibi pek çok alanda birliktelik yapmak durumundayız. ‘Birlikten kuvvet doğar’ bizim temel anlayışlarımızdan biridir.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Geray Musayev ise dünyadaki ekonomik gelişmeleri hakkında bilgi vererek Avrasya bölgesinin ekonomik potansiyeli hakkında bilgi verdi.

Konferans Koordinatörü Prof. Dr. Selahattin Sarı, amaçlarının Avrasya bölgesi ülkelerinin ekonomileriyle ilgili gelişmeleri, yerinde izleyebilen akademisyenler vasıtasıyla takip edebilmek, bölge ekonomistlerinin gelişmeleri değerlendirmelerini sağlayabilmek ve akademisyenleri bir araya getirerek ortak çalışmalar yapmalarını temin etmek olduğunu söyledi.

Konferans yüz yüze ve çevrimiçi oturumlarla devam ederek tamamlandı.

Etiket:

Kategori: Duyurular, Genel, Türk Dünyası Bakü İşletme Fakültesi

Comments are closed.