14 Mart Tıp Bayramı ve Milli Mücadele

16 Mart 2013

16 Mart 2013 Cumartesi günü Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde Yrd. Doç. Dr. Namık Kemal Kurt“14 Mart Tıp Bayramı ve Milli Mücadele” başlığı altında bir konferans verdi.

Namık Kemal Kurt, II. Mahmut zamanında kurulan Mektebi Tıbbiye’nin açıldığı 14 Mart 1827’den bu yana Tıp Bayramı kutlanır şeklindeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.  14 Mart’ın, 1919’da, İngiliz işgali altında nefes alamayan tıbbiyelilerin, Tıp Bayramı kutlama bahanesiyle İngiliz Komiserliğinden izin alarak İstanbul Üniversitesi önünde toplanıp “Ülkemizi işgal ettiniz, buna hakkınız yoktur, derhal ülkemizi terk edeceksiniz” diyerek ilk sivil direnişi başlattıkları günün yıldönümü olduğunu vurguladı.

Namık Kemal Kurt, açıldığı zaman onlarca yıl Fransızca, İtalyanca eğitim veren Askeri Tıbbiye’de, daha sonra geçilen Türkçe eğitimin oluşturduğu millî ruhla yetişen Tıbbiyelilerin, o günden sonra Türk Millî Mücadelesinin fedakâr birer eri olduğunu belirtti. Tıbbiyelilerin, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, diğer Türk komutanlarının her zaman yanında olduklarını, milletin cephede ve cephe gerisinde kanayan yaraların sarmak için üstün bir gayretle çalıştıklarını söyledi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.