Birinci Dünya Savaşında İzmir Savunması

10 Ocak 2016

9 Ocak 2016 Cumartesi günü 14.00’te Türk Milletinin son yüzyıldaki kritik milli meseleleri konusunda gayretli çalışmalarıyla tanınan Ecz. Celal Öcal, Turan kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde “1. Dünya Şavaşı’nda İzmir Savunması” başlıklı bir konferans verdi.

Konferansın sunuş konuşmasını yapan araştırmacı-yazar Mustafa Aydemir, bir taraftan Celal Öcal’ı ve birçok aşamasına tanık olduğu gayretli çalışmalarını anlatırken, diğer taraftan da yüzyıllar boyunca Türk milletinin makus talihine sebep olan akıl-bilim dışı inanç ve uygulamalara dikkat çekti.

Celal Öcal, konuşmasına Türk İzmir’in limanının önemi ve 1656’da bu limanın korunması amacıyla Sancakburnu’na yapılmış Sancakkale/Yenikale’nin tarihi önemini dile getirerek başladı. Daha sonra 1. Dünya Savaşı sürecinde, İngilizler başta olmak üzere işgalci güçlerin stratejik önemi büyük olan bu yurt kapısını/ İzmir’i ele geçirmek için yaptığı taarruzları ve Türk ordu birliklerinin vatanlarını nasıl kahramanca savunduklarını ayrıntılı bir şekilde görsellerle de destekleyerek anlattı. Öcal, buna rağmen 5-10 Mart 1915’de İzmir’i işgal etmek için gelen İtilaf Donanması’nın yaptığı bombardımanın, bataryalarımızın verdiği karşılığın, İzmir’in savunmasını gerçekleştiren tarihi mekânlarımızın, dünyanın keşfedilmemiş yerinin kalmadığı günümüz ortamında 100 yıldır meçhul kaldığının altını çizdi.

Öcal; konuşmasında Birinci Dünya Savaşı’nın 100.yılının Çanakkale ve Sarıkamış’la gündeme gelmesinin büyük eksikli olduğunu belirterek, savaştığımız Galiçya, Makedonya, Romanya, Kafkasya, Irak, İran, Suriye, Sina, Filistin, Trablusgarp Cephelerimizden söz edilmemesinin büyük bir ihmal olduğunu, bu cephelerde şehit-gazi olan millet fertlerini torunlarına haksızlık yapıldığını, yurt dışındaki, yurt içindeki şehitliklerde anma törenleri gerçekleştirilmediğini söyledi.

Yurt savunmasında büyük yeri olan İzmir’in bilinmeyen kültür varlığı Sancakkale’nin, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Necmi Ülker’in, 1983 yılında Birinci Askeri Tarih Semineri’nde verdiği tebliğ ile bilim âlemine duyurulduğunu ve İzmir’in Osmanlı döneminden kalma tek şehitliği olan Yenikale Şehitliği ve Yenikale kitabesine bu gerçek yazıldığını belirten Öcal, ama gerek İzmir Valiliği, gerek Genelkurmay Başkanlığına yaptıkları başvurularını bu kahraman vatan parçasının da Çanakkale ve benzeri cepheler gibi anılması yönünde bir sonuç ortaya çıkarmadığını söyledi.

İzmir Savunması’nın Türk ve dünya kamuoyu nezdinde hak ettiği yere gelmesi için mücadelelerinin süreceğini belirten Öcal, konuşmasını, “Sancakkale geçilmemiştir, Sancakkale 100 yıldır bilmediğimiz tarihi bir mekanımız, Sancakkale 100 yıldır görmediğimiz gazi kalemizdir.” sözleriyle bitirdi.

Celal Öcal, konferans sonunda İleri Yayınları tarafından yayımlanan I. Dünya Savaşı’nda İzmir Savunması adlı kitabını imzaladı.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.