Zafer İşleyen’le Müzikli Sohbet

12 Şubat 2015

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde, 14 Şubat 2014 Cumartesi günü “Zafer İşleyen’le Müzikli Sohbet”  yaptık.

Sohbet öncesi TDAV Gençlik Kolları üyesi ve İTÜ öğrencisi, Suriye Türkü kardeşimiz Enes Türkmenoğlu, 22 Şubat 1975’te ebediyete yürüyen Türkçü yazar Necdet Sançar’ı yâdımıza getiren bir konuşma yaptı.

Sohbetin, açılış konuşmasını yapan vakfımız akademisyenlerinden İTÜ Denizcilik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Muhsin Kadıoğlu, albümlerini yakından izlediğini Zafer İşleyen’in, şuurlu bir heyecanla müzikte Türkçülük yaptığını vurguladı.

Bir Türk evladı olarak gençliği, eğitim yılları, severek sürdürdüğü müzik öğretmenliği süreçlerinde, hep müzik disipliniyle milliliği yoğurmayı amaç edindiğini belirten Zafer İşleyen, bunu, gerek yaptığı özgün bestelerde gerekse kahramanlık türkülerimiz ve marşlarımızdan seçtiği güzel örnekleri gençlerin sevdiği rock müzik tarzına uyarlayarak bir yere kadar başardığını söyledi. Söz konusu vatan, millet olunca, sağa sola bakmadan kenetlenmenin gereğine inandığını belirten Zafer İşleyen, gençliğimizin her kesimine, anladıkları dilden hitap ederek millî duyarlılık ve şuur kazandırmaya çalıştığını söyledi.

Yolarında yürüdüğü, ekmeğini yediği, suyunu içtiği, ezanını-türkülerini dinlediği yurduna ve yurdunun insanlarına vefasını ve sevgisini,  müzik nağmeleri eşliğinde en güzel ifadelerle Yangından Sonra, Mevzubahis ve diğer albümlerinde olduğu gibi yorumlamaya devam edeceğini vurgulayan Zafer İşleyen, sohbet arasında seslendirdiği özgün eserleri “Kerkük’e Hasret”, “Hürriyetim”, “Bir Ağacım”, “Söyle Yâr”, “Yollar” ile salondaki dinleyicilerimizin de coşkuyla eşlik etikleri millî ezgilerimiz “Çırpınırdı Karadeniz” şarkısı, “Çanakkale Türküsü”, “Yemen Türküsü” ve “Osman Paşa Marşı”ıyla bizlere unutulmaz dakikalar yaşattı.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.