Vefatının 100. Yılında İsmail Gaspıralı Konferansları – 2

12 Mart 2014

Vakfımız Gençlik Kolları, Vefatının 100. Yılında İsmail Gaspıralı “İdealleri, İşleri, Tavsiyeleri”  isimli konferans dizisinin ikincisini Nevşehir’de düzenledi.

Etkinlik kapsamında ilk olarak 9 Mart 2014 Pazar günü Nevşehir Türk Ocakları’nda bir konferans düzenlenerek yerel sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldik.

Etkinliğin ikinci gününde Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi’nde Türk Dünyası Kültür Topluluğu ile bir konferans düzenlendik. Doç. Dr. Mehmet Çeribaş’ın oturum başkanlığı yaptığı konferansa Vakfımızın hocaları Yard. Doç. Dr. İbrahim Akış ve Dr. Muhsin Kadıoğlu konuşmacı olarak katıldılar. Konuşmasında İsmail Gaspıralı’nın yetiştiği çevre, kişiliği, Türk Dünyası’yla ilgili çalışmalarını anlatan İbrahim Akış, ağırlıklı olarak Gaspıralı’nın“Dilde, Fikirde, İşte Birlik” sözüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Daha sonra söz alan Muhsin Kadıoğlu ise, Gaspıralı’nın fikirlerinin günümüze yansımalarından ve gelecek için öneminden bahsetti. Kadıoğlu, Türk Dünyası’nın geleceğine ve gençlere düşen sorumluluklara vurgu yaparak sözlerini tamamladı.

Konferansın ardından heyetimiz,  Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın çalışmalarını yakından takip eden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç’a bir nezaket ziyaretinde bulunarak desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Etiket:

Kategori: Gençlik Kolları

Comments are closed.