Türk Dünyası Celalabat Fakülteleri 2015 Mezuniyet Töreni

10 Haziran 2015

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Közhan Yazgan, 4 Haziran 2015 tarihinde Kırgızistan’ın Calal-Abad kentinde faaliyet gösteren İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi’ni ziyaret etti.

22 yıl önce Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi bünyesinde kurulan Türk Dünyası Fakülteleri’nin 18 dönem mezuniyet törenine katılmak ve 2015 – 2016 öğretim yılında faaliyete geçirilmesi planlanan Türk Dünyası Kırgız – Türk Meslek Yüksekokulu ile ilgili görüşmeler yapmak üzere üniversitemizi ziyaret eden Közhan Yazgan fakültemiz öğrencileri tarafından büyük bir coşku ile karşılandı. Meslek Yüksekokulu kurulması yönünde anlaşma imzalayan Közhan Yazgan, anlaşmanın ardından üniversite rektörü ve vakfımızın kurucu başkanı merhum Turan Yazgan hocamızın kadim dostu Kantörö Toktomamatov ile birlikte dostluk ve işbirliğinin ebediyen devam etmesi dilekleriyle üniversite bahçesine çam ağacı dikti.

Türk Dünyası Kırgız – Türk Meslek Yüksekokulu Kurulması Anlaşması

Kırgızistan’ın Calal-Abad kentinde faaliyet gösteren ve bünyesinde Türk Dünyası Fakültelerini de barındıran İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi ile 2015 – 2016 öğretim yılında faaliyete geçirilmesi planlanan Türk Dünyası Kırgız – Türk Meslek Yüksekokulu kurulması yönünde anlaşma imzalandı.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ile İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi arasında imzalanan anlaşmaya göre faaliyete geçirilecek olan meslek yüksekokulunda Turizm İşletmeciliği, Dış Ticaret, Pazarlama, Turizm Rehberliği, Ulaştırma ve Lojistik, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Bankacılık ve Sigortacılık bölümleri açılarak Türkiye Türkçesi ile öğrenim yapılması amaçlanmakta.

18. Dönem Mezunlarını Verdik

1993 yılında faaliyetine başlayan Türk Dünyası Fakülteleri 18. Dönem mezunlarını vermenin gururunu yaşıyor. “Dilde, fikirde, İşte birlik” ülküsü ile 22 yıl önce Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın temellerini attığı Türk Dünyası Fakültelerinden şimdiye kadar

  • 430         Kırgızistan Vatandaşı
  • 314         Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı
  • 54           Kazakistan Vatandaşı
  • 28           Afganistan Vatandaşı
  • 13           Azerbaycan Vatandaşı
  • 5             Gürcistan Vatandaşı
  • 4             Rusya Federasyonu Vatandaşı
  • 4             Özbekistan Vatandaşı

Toplam 852 öğrenciyi mezun etmiş olmanın sevincini yaşadık.

2014 – 2015 öğretim yılında mezuniyete hak kazanan öğrenciler için düzenlediğimiz mezuniyet törenine, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan, T.C. Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recep Sula, İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov da katılarak öğrencilerimizin mezuniyet sevincine ortak oldu.

Türk Dünyası Fakülteleri bünyesinde faaliyet gösteren Türk Dünyası Araştırmaları ve Kültür Merkezi tarafından tertip edilen mezuniyet töreninde Türk Dünyası’nın her köşesinden türküler, parodiler ve halk oyunları sergilenerek izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Etiket:

Kategori: Türk Dünyası Celalabad İşletme Fakültesi

Comments are closed.