ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’NDE TURAN YAZGAN HOCAMIZI ANDIK

13 Aralık 2019

12 Aralık 2019 Perşembe günü saat 14:00’te Uludağ Üniversitesi Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM), Bursa Türk Ocağı tarafından düzenlenen ve vakfımızca da desteklenen bir programla Turan Yazgan Hocamızı andık. Program, U.Ü. Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Türk Ocağı Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı ve Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanımız Közhan Yazgan başta olmak üzere nitelikli bir katılımla gerçekleşti.

Vakıf Genel Başkanımız Közhan Yazgan, Eğitim ve Kültür Müdürümüz Metin Köse, Vakıf Hocalarımız Prof. Dr. Metin Karaörs, Nazmi Zafer; Vakıf sanatçımız/ Türk Dünyası müziği üstadı Bünyamin Aksungur, Yayın Bölümüzden Gökhan Kaya, Mihrican Fenerci ve Gençlik kollarımız temsilcisi Magfirat Abduhalilova’dan oluşan heyetimizle katıldığımız anma programı, TÜDAM Müdürü Doç. Dr. Erdem Özdemir’in açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra kürsüye arz edilen U.Ü. Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz Turan Hocamızın kıymetini vurgulayan anlamlı bir konuşma yaptı.

Vakfımız tarafından hazırlanan Turan Yazgan Belgeseli gösterimi ardından, Türk Ocağı Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı’nın oturum başkanlığında söz alan Vakıf Başkanımız Közhan Yazgan, Vakfımızın Kırgızistan Celalabat’taki fakültelerinde uzun süre dekanlık başta olmak üzere akademik ve idari hizmet gerçekleştirmiş eğitim koordinatörlerimizden, Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yüce ve Turan Hocamızın yetiştirdiği U.Ü. Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yusuf Alper; Turan Hocamızı, kişiliği, Türk Dünyası’yla ilgili büyük hizmetleri, bilim adamlığı ve sosyal siyasetçiliği açılarından değerlendiren çok kıymetli konuşmalar yaptılar. Bu arada Turan Hocamızın Uludağ Üniversitesi’nin de bir hocası olduğu ve burada İktisadî İdarî Bilimler disiplinin yerleşmesi  için yıllarca İstanbul’dan gelip akademik faaliyet yaptığı da vurgulandı.

Oturumun ardından sahneye arz edilen Türk Dünyası sanatçımız Bünyamin Aksungur,  bizi Türk Dünyası’nda ezgiler ve türkülerle dolaştıran muazzam bir konser verdi.

Program plaket takdimiyle sona erdi.

Etiket:

Kategori: Genel, Prof. Dr. Turan Yazgan

Comments are closed.