Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. Yıldönümü kutlu olsun!

29 Ekim 2021

“Bağımsızlık ve özgürlük benim karakterimdir.” sözünü, özünden aldığı kodlarla hayat felsefesi yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletini, asırların ezilmişlik, horlanmışlık, kimliksizlik girdabından çıkarıp öz kimliğine kavuşturması ve onun genlerinde bulunan yönetme yeteneğini ortaya çıkarıp ona çağdaş demokrasiyi aşılaması hiç de kolay olmamıştır. İşte Atatürk’ün büyüklüğü buradadır.

Türk milletinin dünya sömürgenlerine karşı verdiği varlık yokluk mücadelesinde Savaş meydanlarının yenilmeyen kumandanı Atatürk, askerî zaferlerini Kurtuluş Savaşı’yla taçlandırdıktan sonra, asıl büyük mücadelesini başlatır: Hedef, Türk milletini, her türlü kölelikten, baskılardan kurtararak insanca yaşamanın gerekleriyle donatıp çağdaş uygarlığın en yükseğine taşımaktır. Bunun için de, öncelikle milletin her bir ferdinin vicdanını ve iradesini kendisine iade etmek gerekir. Yani millet, kendi kendini yönetmelidir; Türk milletine yakışan idare şekli Cumhuriyet’tir.

Türk dehası Atatürk, başardığı bütün büyük işlerde olduğu gibi Türk milletinin seçilmişlerine aklın yolunu gösterip inandırarak 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i ilan etti ve az zamanda oluşturduğu devrim ve kurumlarla öyle bir sağlam temele oturttu ki, akıp giden onlu yıllarda içten ve dıştan yapılan bütün yıkıcı tertip ve faaliyetlere rağmen dimdik ayakta durmaya devam etmektedir.

“Temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti” Türk gençliğine emanettir. İnanıyoruz ki, Türk gençliği bunun bilincindedir ve her türlü özveriyle bu emaneti, kuşaktan kuşağa aktararak sonsuza kadar çağdaş uygarlığın en yükseğine taşıyacaktır. Bundan dost düşman hiç kimsenin en küçük bir şüphesi olmamalıdır.

Cumhuriyetimizin kurucu önderi Yüce Atatürk’ü, kurucu ekibini ve kurucu TBMM üyelerini sevgi ve saygıyla anıyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. Yıldönümü kutlu olsun!

Ne mutlu Türk’üm diyene!

Etiket:

Kategori: Duyurular, Genel, Resmi Günler

Comments are closed.