Türkçenin Zenginliği ve Gücü

28 Ocak 2015

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde 31 Ocak 2015 Cumartesi günü Prof. Dr. Metin Karaörs, “Türkçenin Zenginliği ve Gücü” başlıklı bir konferans verdi.

Konferans’tan önce TDAV Gençlik Kolları Üyesi ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi Fatma Ahamud 17 Ocak 1978’de ebediyete yürüyen Türk tarihi üstatlarından Prof. Dr. Osman Turan’ı saygıyla yâd eden bir konuşma yaptı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Vakfımız Yurtdışı Yükseköğretim Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz, varlığımızın en önemli unsuru olan Türkçenin, tarihimiz boyunca Türk yönetici ve aydın kesimi tarafından ihmâlinin, dünden bugüne uluslaşma sürecimizde olumsuz ara neticeler ortaya çıkardığını belirterek, bugün bile devam eden tartışmaların birliğimize, dirliğimize zarar vermeye devam ettiğini söyledi.

Konuşmasını iki bölüm hâlinde ifade edeceğini belirten Metin Karaörs, öncelikle “Türkçenin Özellikleri ve Güzellikleri”inden bahsetti.

Yerli ve yabancı birçok dil âliminin Türkçe hakkındaki fikir ve görüşlerine de yer veren Karaörs, matematik kanunlarına uygun yapısıyla ihtiyaca göre çok güçlü bir kelime türetme ve kelimelere, söz diziminde bağlam-anlam zenginliği yükleme yeteneğiyle Türkçenin, dünya dilleri arasında benzersiz bir konumda olduğunu söyledi. Karaörs, gerek duyulan her alanda somutu anlatan kelime oluşturmada hiçbir sıkıntısı bulunmayan Türkçenin, soyut ve karmaşığı ifade etmede de oluşturduğu anlam gücünü, Türk şiirinin zirve şahsiyetleri, Nevâî, Fuzulî, Yunus Emre, Yahya Kemâl, Mehmet Âkif gibi birçok söz üstadından seçtiği örneklerle ortaya koydu.

Karaörs, “Türkçenin Günümüzdeki Sorunları”na değindiği bölümde ise, Türkçe’nin baş sorununun, dillerini horlayan ve gereken önemi vermeyen Türklerin kendisi olduğunu belirterek, bu durumun Türkiye ve Türk Dünyası’nın kimliğini yozlaştırdığını, birliğine engel olduğunu söyledi. Türklerin birliğinin dile bağlı olduğunu bilen sömürücü güçlerin, ayrı alfabeleri dayatma, kültürel yozlaştırma, millî değerlerden uzaklaştırma gibi yöntemlerle dilimizde yaptığı tahribata, bizlerin de aydınından cahiline elbirliğiyle destek olduğumuzu belirten Karaörs, Türk’ün, ancak dilinin gücünün farkına varıp aşağılık duygusundan kurtulduğunda, geleceğinden emin olacağını vurgulayarak konuşmasını bitirdi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.