Türk Tıp Tarihinde Gençlik Sırları

17 Aralık 2014

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde 20 Aralık 2014 Cumartesi günü Prof. Dr. Ayşegül Demirhan Erdemir, “Türk Tıp Tarihinde Gençlik Sırları” başlığı altında bir konferans verdi.

Konferansa başlamadan önce TDAV Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi ve YTÜ makine Mühendisliği öğrencisi Selim Çolak 66 yıl önce (26 Ocak 1948) ebediyete yürüyen Milli Mücadele kahramanlarından Kâzım Karabekir Paşa’yı yâd eden bir konuşma yaptı.

Vakfımız bilim heyetinden Prof. Dr. Bayhan Çubukçu’nun takdim konuşmasının ardından kürsüye çıkan Ayşegül Demirhan Erdemir, bu yıl (2014) Vakfımızın yayımladığı Türk Tıp Tarihinde Geçmişten Günümüze Gençlik Sırları adlı eserinin tanıtımı ve özeti mahiyetinde bir konuşma yaptı.

Kitabının, geçmişten bugüne, özellikle Osmanlılar döneminde beslenme ve sağlıklı yaşamayla ilgili belli başlı bilgileri bize örneklerle anlatan bir eser olduğunu belirten Erdemir, Samanîler, Selçuklular ve Anadolu Türk Beylikleri dönemlerinde de Türk tıbbına hizmeti geçmiş İbni Sina, Mustafa Harun Paşa, Abu Yusuf Yakub ibn İshak El-kindi, Nidâi, Zeynel Abidin bin Halil gibi pek çok bilim adamını kaynak göstererek, türlü bitkiler ve yiyeceklerin ölçülü ve hekim tavsiyesinde kullanıldığı zaman insanın sağlıklı ve uzun yaşamasına sağladığı faydalar hususunda aydınlatıcı bilgiler verdi.

Ayşegül Demirhan Erdemir’in adı geçen eseri, Vakıf merkezimizden temin edilebilir.


Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.