Türk Sanat Müziği Konseri – Gizem Coşkun ve Ezgi Yolcu

30 Aralık 2013

28 Aralık 2013 Cumartesi günü Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüz “Ezgi Yolcu ve Gizem Coşkun’un Türk Sanat Müziği Konseri”

Konser başlamadan önce, Turan Yazgan Hocamızın Türk sanat müziği üzerine görüşlerini dile getiren kısa bir video gösterdik. Konserin takdim konuşması için kürsüye çıkan Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın Türk musikisinin notalarının en geniş ve doğru bir şekilde kayda geçirilip yayınlanmasındaki hizmetine şükranlarını ifade etikten sonra, bin yılların mirası olan ve kültürümüzün vazgeçilmez kıymeti Türk musikisine, maalesef Cumhuriyet Döneminde gereken önemin verilmediğini, öğretilmediğini ve dışlandığını söyledi. Bugün, milletin vergileriyle ayakta duran TRT’nin bile sanatımızla alâkası olmayan bir sürü şeye saatler ayırırken, bu alakayı Türk musikisine göstermediğini belirten Atlığ, buna rağmen, sayıları az da olsa Türk musikisine gönül veren hatırı sayılır kişi ve kurumların, çok güzel çalışmalar ortaya koyduklarını ve alanda birbirinden kıymetli genç sanatçıların yetişmeye devam ettiğini; bunun da ümit verici olduğunu ifade etti.

İşte, Atlığ Hocamızın bu çerçevede takdim ettiği sanatçılarımız Ezgi Yolcu ve Gizem Coşkun, saz arkadaşları Caner Can ve Sarper Eroğlu eşliğinde Bekir Ağa’nın segah yörük semaisi “Etti O Güzel Ahde  Vefa Müjdeler Olsun…”,  Hacı Ârif Bey’in segâh şarkısı “Olmaz İlac Sine-i  Sâd Pâreme”,  Fehmi Tokay’ın segah şarkısı “Kırdın Ümidimi Yıktın Şu Gönül Lânesini”,  Kaptanzâde Ali Rıza Bey’in segah şarkısı “Gel Gitme Kalmasın Gözüm Yollarda”, Sadettin Kaynak’ın nihavend şarkısı “Bahar Bitti Güz Bitti Artık Bülbül Ötmüyor”, Rakım Erkutlu’nun nihavend şarkısı “Mümkün Mü Unutmak Ey Güzelim Neydi O Akşam”, Dede Efendi’nin hicaz yörük semaisi “Ey Gül-İ Bağ-ı Edâ Sana Oldum Müptelâ”, hicaz bir türkü “Şu Yalta’dan Taş Yükledim Gemim Dolmadı”, Rahmi Bey’in nihavend şarkısı “Süzüp Süzüp de Ey Melek”,  Artaki Candan’ın nihavend şarkısı “Koklasam Saçlarını Bu Gece Ta Fecre Kadar”, Üzeyir Hacıbeyli’nin segah türküsü “Çırpınırdı Karadeniz”den mürekkep muhteşem bir konser icra ettiler.

Dinleyicilerin de iştirak ettikleri “Çırpınırdı Karadeniz” türküsünün, yoğun istek üzerine bir kere daha hep beraber yürekten söylenmesi, konsere güzel bir anlam katıp daha da kıymetlendirdi.Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.