Türk Gençliği ve Milli Meseleler / 3 Mayıs Türkçüler Günü

07 Mayıs 2017

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü saat 14.00‘da Gençlik Kollarımız tarafından “Türk Gençliği ve Milli Meseleler” ana başlığı altında “3 Mayıs Türkçüler Günü” programı gerçekleştirildi. Programda İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencilerinden Dilara Çimen ve Can Yaman konuşmacı oldular.

Programa TDAV Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Rumeysa Ulakçı’nın yaptığı teşekkür konuşmasıyla başlandı. Sonrasında gençlik kolları üyelerimizden Aybüke Balatürk ve Metehan Kalem, Atsız’dan okudukları şiirlerle programı renklendirdiler. Ardından konuşmalara geçildi.

Can Yaman, “1938’e Kadar Türkçülüğün Tarihi” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasına Türk ve Türkçülük kelimelerinin etimolojik açıklamalarıyla başlayan Can Yaman, büyük Türkçülere değinerek konuşmasını sonlandırdı.

Dilara Çimen, “Türk’e Karşı Prangalar” başlıklı konuşmasında, 3 Mayıs’a kadar gelen  süreci ve 3 Mayıs dönemini ayrıntılı bir şekilde özetledi.

Dinleyicilerin soru ve katkılarıyla da renklenen program,  TDAV Gençlik Kolları’nın düzenlediği 4. Türk Dünyası Sosyal Bilimler Akademisi’ni başarıyla bitiren gençlere, hocalarımız tarafından belge takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.