Türk Dünyasının Meselelerine Genel Bir Bakış

16 Aralık 2013

14 Aralık 2013 Cumartesi günü İ.Ü. İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlyas Topsakal Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde, “Türk Dünyasının Meselelerine Genel Bir Bakış” başlığı altında bir konferans verdi.

Topsakal; açılışını, Erzurum’da vakfımızla aynı istikamette faaliyetler yürüten kardeş Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Arslan’ın yaptığı konferansında, Türk Dünyasının meselelerini, Türk tarihi ve coğrafyası çerçevesinde değerlendirdi. “Türk Dünyası” terimiyle kastedilen coğrafyanın, Türklerin başlangıçtan günümüze kadar yaşadıkları yerleri, etkiledikleri alanları ifade ettiğini;  bu sebeple konu Türk Dünyası olunca, meselelerin ve çözüm önerilerinin geçmişle bağlantılı olacağını belirten Topsakal,  hâli hazırda yaşadığımız,  gelecekte de karşılaşabileceğimiz her meselenin, geçmişiyle ele alınması durumunda, doğru, emin ve bütün Türk kavimlerinin ortak kabulü olacağını söyledi.

Yaşadığı tarihi sürecin iç ve dış etkileşimlerinin meydana getirdiği farklılıklar ve sürtüşmelerin ortaya çıkardığı köklü veya yeni meselelerin çözümünde, aklın ön plana alınması gerektiğini belirten Topsakal, farklı yetişen, aynı eğitim sistemine dahil olmayan aynı dil ve alfabeyi kullanamayan Türk Dünyası insanının, nasıl bir araya geleceği veya gelecekte dünyada birbirlerine nasıl destek  sağlayacakları hususunda Gaspıralı, Akçura,  Caferoğlu, Togan ve Gökalp gibilerin örnek olacağını söyledi.

Türk Dünyasındaki bütün akraba nesillerin, tarihsel hafızayla geleceği uyumlu olarak birlikte çalıştıracakları orijinal bir programa ihtiyaç olduğunu belirten Topsakal, kimsenin ortak bir devlete, birbirinin ağabeyliğin ihtiyacı olmadığını, ancak; ortak bir alfabe, geçmişi ve günümüzü anlayabilecek ortak bir edebi dil vasıtasıyla iletişim sağlanarak, gücü olanın olmayana yardım etmesinin, belki en doğal ve makbul yol olacağını vurguladı.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.