Türk Dünyası’nın Dünü, Bugünü, Yarını

12 Ekim 2015

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzün 2015-2016 faaliyet dönemini, 17 Ekim 2015 Cumartesi günü Eski Devlet Bakanımız ve İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Abdalhaluk Çay’ın verdiği “Türk Dünyası’nın Dünü Bugünü Yarını” başlıklı konferansımızla başlattık.

Konferansın başında TDAV Gençlik Kolları’nın 2014-2015 döneminde görev alan ve başarılı çalışmalar yürüten Yönetim Kurulu üyeleri, Abdalhaluk Çay ve Genel Başkanımız Közhan Yazgan’ın elinden teşekkürname ve plâketlerini aldılar.

Türk Halkları ve Akraba Toplulukları Dostluk ve İşbirliği Kurultayları sekreterliği ile tanıdığımız Abdalhaluk Çay, Türk Dünyası’yla ilgili faaliyetlerin de kendisine bağlı olduğu 57. T.C. Hükumeti dönemi başta olmak üzere Türk Cumhuriyet ve Topluluklarında yürüttüğü faaliyetleri ve bu faaliyetleri yapabilmek için, özellikle en üst düzeydeki Türkiye yöneticileriyle sürdürdüğü temasları özetlediği konuşmasıyla bizleri aydınlatırken, Türk Dünyası’nın nereden nereye gittiği/götürüldüğü hususlarında da ipuçları verdi.

Doksanlı yılların başında sıcak bir şekilde gündemimize giren Türk Dünyası gerçeğinin, birikerek gelen toplumsal, kültürel ve ekonomik meselelerine çözüm üretmeye çalışan bir yığın faaliyetin, kıymetli olmakla birlikte, hiçbir zaman yeterli olmadığını belirten Çay, özellikle Türkiye’den beklentilerin cevaplanmasının, düşük seviyelerde kaldığını, bunda da, iktidar ve muhalefetlerin duyarsızlığı ve koordinasyon yetersizliğinin büyük payı olduğunu vurguladı.

Çözümün, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı gibi, yurt içinde ve yurtdışında Türk Dünyası’na yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının, bir taraftan kamuoyunda “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” istikametinde bir bilinçlenme oluştururken diğer taraftan da bunu doğru bir şekilde ülke yöneticilerine kanalize edip akıl ve bilim ışığında işbirliği ve güç oluşturmaktan geçtiğini ifade ederek konuşmasını tamamladı.


Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.