Türk Dünyası İşbirliği Konseyi İkinci Çalıştayına Katıldık

15 Aralık 2015

15 Aralık 2015 Salı günü, Kültür Ocağı Vakfı Erol Güngör Kültür Merkezi’nde İstanbul Fatih Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi öncülüğünde, Fatih İlçesindeki lise öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ve vakfımızca da desteklenen “Türk Dünyası İşbirliği Konseyi/TÜDİK/İkinci Çalıştayı”nın açılışına katıldık.

Geçtiğimiz yıl Samiha Ayverdi Lisesi öğrencileri tarafından ilki gerçekleştirilen ve büyük ilgi uyandıran TÜDİK Çalıştayı’nın ikincisinin ilk oturumu, Fatih ilçesindeki 9 farklı okuldan 22 Türk ülkesini temsilen 88 öğrenci delegenin katılımı ile gerçekleştirildi.

Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Ethem Uzun’un açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen TÜDİK Genel Kurul Başkanı Ali Palas ve geçen yılki kurul başkanı ve şu an Bilinçli İdealist Gençler Derneği Başkanı olan Ethem Taş, bir öğrenci teşkilatlanması olan TÜDİK’in kuruluş ve amacını değerlendiren konuşmalar yaptılar.

Çalıştaya katılarak birer konuşma yapan İ.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlyas Topsakal, Eğitim ve Kültür Müdürümüz Metin Köse, Fatih İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bahar Yılmaz ve Kırım Türkleri Emel Vakfı Başkanı Zafer Karatay’a şahsen veya kurumları adına katkıları için Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi Müdürü Zeki Baki Uzun tarafından birer plâket verildi.
Doç. Dr. İlyas Topsakal’ın Türk Dünyası kavramı ve genel olarak Türk Dünyası meseleleri ile yaptığı akademik girişin ardından Genel Sekreter Nisanur Yazıcı’nın tokmağa vurması ile birinci gün komisyon çalışmaları başladı. Öğrencilerin siyasi, askeri, ekonomik, eğitim kültür komisyonlarına ayrılarak daha önceden belirlenen araştırma raporları çerçevesinde temsil ettikleri ülkeler adına parlamenter konseptte yürüttükleri komisyon çalışmalarının sonunda çözüm önerisi protoklleri oluşturuldu. İkinci gün büyükelçi konuşmalarının ardından delegelerin oluşturduğu çözüm önerisi protokolleri tartışmaya açılacak.

Üç gün devam edecek çalıştay, 17 Aralık 2015 Perşembe günü Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi konferans salonunda yapılacak genel kurul toplantısında çözüm önerilerinin oylamaya sunulması ve kapanış programıyla sona erecek.

Etiket:

Kategori: Diğer Konferans

Comments are closed.