Türk Dünyası Çocuklarını 14. Kez Yarıştırdık

03 Mayıs 2019

Türk Dünyası Çocuklarını kaynaştırıp aralarında dostluk kurmak için İstanbul’da 23 yıldır düzenlediğimiz Türk Dünyası Çocuk Şöleni bütün coşkusuyla devam ediyor. “Şölen Yürüyüşü”, “Şölen Gösterisi” derken dün; yani 2 Mayıs 2019 Perşembe günü 19;00’da İBB Fatih Ali Emiri kültür Merkezi’nde 14. Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışmasını düzenledik. Yarışmaya Türk ülkelerinden 18 çocuğumuz katıldı.

Bütün proğramlarımızda olduğu gibi Türk büyüklerine saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından. Vakıf Yönetim Kurulu Üyemiz Hüseyin Tavukçu bir açılış konuşması yaptı. Hüseyin tavukçu konuşmasında şu hususları vurguladı.

İstiklal Savaşımızın başkomutanı, devletimizin kurucusu Cumhuriyetimizin banisi M. Kemal Atatürk’ün ‘Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır’ veciz sözünü kendisine rehber edindiğini düşündüğümüz rahmetli Turan Yazgan hocamızın yine büyük öngürü sahibi Atatürk’ün Cumhuriyet’in 10. Yıl etkinliklerinde gençlerin kendisini sorgularcasına, İstiklal Savaşı’nı gerçekleştirdik. Cumhuriyeti kurduk bundan sonraki hedef ve ideallerimiz nedir, ne olmalı sorusu üzerine, Atatürk’ün gençlerle özel ve uzun sohbetinin son cümleleri;

Hazır olmaz yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür. İnanç bir köprüdür. Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekir.’

Rahmetli hocamız bu veciz ifadeleri kendisine göre edinmiş olacak ki; Kastamonu Lisesi’nde parasız yatılı öğrenci olarak sınıflarında asılı Dünya haritasında işaret parmağını Ata yurdu üzerine koyup fotoğraf karesini bizlere hatıra olarak bırakırken hal dili ile; yaşamının gayesini ifade ediyordu.

İdeallerine hizmet etmek üzere 1980 yılında kuruluşuna öncülük ettiği vakfımızın, tarih araştırmaları üzerine kitap dergi basımı ve yayını gibi hizmetlerine 25 yıl önce çokça önemsediği TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ’ne katarak hocamıza yaşatan yüce Allah’tan kendisine rahmet, bizlere de bu önemli etkinliklerin amacına hizmet edecek şekilde, sizlerle paylaşarak devam ettirmeyi dilerken

Bu etkinliği gerçekleşmesinde emeği geçen başta İstanbul Valiliğimize, Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza, İlçe Belediyelerimize ve özellikle fiili gayretleri ile hizmet vermiş İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğümüze; okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, çocuklarımızı evlerinde misafir ederek onlara Türk misafirperverliğini yaşatan kıymetli velilerimize, katkıları ile etkinliğimizi destekleyen gönül dostlarımıza, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak huzurlarınızda teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.”

Yarışma başlamadan önce yarışma dışı sahne alan Kırgızistan Narın’dan katılan Ayzirek Kasımbekkızı, “Kızıl Gül” şarkısıyla bizleri selamladı. Daha sonra sahne alan yarışmacılarımız.

– BAŞKURDİSTAN – Ufa’dan Zülfiye Yanbayeva “Kaz Kanatı”,

– KOSOVA – İstog’dan Eliza Helşani “Kalbimin Tek Sahibine”,

– KARAÇAY – Çerkesk’ten Milena Şurdumova “Kaynak Suyu”,

– TATARİSTAN – Sarmanovo’dan Elfinaz Badırtınova “Ketuk Tuti” Şarkısı,

– AZERBAYCAN – Bakü Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Türk Dünyası Bakü Atatürk Lisesi’nden Leyla Ganili “İki Devlet Bir Millet”,

– KIRGIZİSTAN – Bişkek Amina Cakşıbekova “Kırgız Ceri”,

 IRAK – Türkmeneli (Kerkük) Muhaymin Hâzım Yasin “Bu Bağda Dolanırsan” ,

– ÇUVAŞİSTAN – Çubuksarı Maria Nefedova “Dostluk” Şarkısı ,

– ÖZBEKİSTAN – Taşkent Nuh Ahrim “Bağlarda” ,

– TATARİSTAN – Kaibıch Azalya Celaleddinova “Ak Kayın”,

– BALKARYA – Nalçik Ariana Kurşeva “Anala” ,

– KAZAKİSTAN – Almatı Maral Marat “Tavelsiz Kazaktın Kızımın”,

– KIRIM – Simferopol / Akmescit Ava Velilyaeva “Elmalım (Potpuri)”,

– AFGANİSTAN – Mezarışerif

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı

Türk Dünyası Reşad Anadolu Lisesi Muhammed Hadis “Özbek Ferzandimen”,

– YAKUTİSTAN / SAKA ELİ – Allaikhouskii Ulus Diana Dimitrieva “Seede”,

– AZERBAYCAN – Bakü İsmayıl Memmedov “Çırpınırdı Karadeniz”,

– KIRGIZİSTAN – Narın Bermet Cumabekova “Bişkek’im”,

– TÜRKMENİSTAN – Türkmenbaşı Baymurat Ussameredov “Avaza Gel Avaza” şarkılarıyla yarıştılar.

Yarışma sonunda jüri üyelemiz;

– Doç. Dr. SİNEM ÖZDEMİR GÖÇERİ – İ.T.Ü. Türk Musİkİ Devlet Konservatuarı

– DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN KARADENİZ gGÜNEY – İ.T.Ü. Türk Musİkİ Devlet Konservatuarı

– ÖĞR. GÖR. NEŞE YEŞİM ALTınel çoban – İ.T.Ü. Türk Musİkİ Devlet Konservatuarı

– Öğr. Gör. Fidan KURT Kasapbaşı

 – İ.T.Ü. Türk Musİki Devlet Konservatuarı

– Bünyamin aksungur – Türk Dünyası Sanatçısı

değerlendirilmesi sonucu;

Karaçay/Çerkesk’ten yarışmaya katılan Milena Şurdumova BİRİNCİ,

Azerbaycan- Bakü’den yarışmaya katılan İsmayıl Memmedov İKİNCİ,

Balkarya-Nalçik’ten yarışmaya katılan Ariana Kurşeva ÜÇÜNCÜ oldular.

Yarışma birincisine, “Birincilik Kupası, Beratı” ve 15 altın,

Yarışma ikincisine, “İkincilik Kupası, Beratı” ve 10 altın,

Yarışma üçüncüsüne, “Üçüncülük Kupası, Baratı” ve 5 altın ödül verildi. Diğer 15 yarışmacıya “Katılım Belgesi” ve 1’er altın hediye edildi.

Yarışmacılar ödüllerimini, İstanbul İl Milli Eğitim ve Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlerimizden Türk eğitim bürokratı Ömer Balıbey, Türk Dünyası aksakalı Nefi Demirci, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov, İstanbul İl Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz Murat Gözüdok, İrfan Ballı ve Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Deniz’in elinden aldılar.

Jüri değerlendirmesini yaparken TRT İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı Merve Kayacan birbirinden güzel şarkılarla coşkumuza coşku kattı.

« arasında 3 »

Etiket:

Kategori: 23. Türk Dünyası Çocuk Şöleni, Genel, Türk Dünyası Çocuk Şöleni

Comments are closed.