Turan Yazgan Hocamıza TASAM Tarafından Kızıl Elma Ödülü Verildi

25 Nisan 2015

Türk Avrasya Strateji Araştırmaları Merkezi /TASAM tarafından 23-25 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul’da 4. Dünya Türk forumu gerçekleştirildi ve Kızıl Elma Ödülleri verildi.

“Kamu Diplomasisi, Medya, Enfermasyon” temasıyla gerçekleşen foruma, Türk Dünyasının her yerinden Azerbaycan Diaspora Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Gagauz Yeri Eski Devlet Başkanı Mihail Formuzal, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Kazakistan Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Hıdırali, Macaristan YUBBİK Partisi Başkanı Gabor Vona, Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva gibi devlet, bilim, kültür adamları düzeyinde yüksek seviyede yüzlerce temsilci katıldı.

Forum çerçevesinde Türk Dünyasına değişik alanlarda hizmet eden kişilere de 24 Nisan 2015 Cuma günü 19.00’da yapılan bir törenle “Türk Dünyası Kızıl Elma Ödülleri” verildi. Vakfımızın kurucusu Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız da bu bağlamda verilen ödüldeki ifadeyle;

“İleri görüş ve çabalarıyla Türk Dünyası’nın vizyonu, derinliği ve entegrasyasyonun güçlenmesine yaptığı katkılardan ötürü, ‘bilim kategorisinde hak ettiği KIZIL ELMA ÖDÜLÜ’ne layık görüldü.

Hocamızın ödülünü Macaristan YUBBİK Partisi Başkanı Gabor Vona’nın elinden Genel Başkanımız Közhan Yazgan aldı.

Gabor Vona’nın Turan-Türk birliğinin önemi, Ermeni Yalanlarıyla mücadele edilmesi gereğini vurgulayan konuşması ve Türk Dünyası sanatçıları Arslanbek Sultanbekov ile Azerin’in türküleriyle daha da bir anlam kazanan ödül törenin de birçok dostumuzla görüşüp fikir alış verişinde bulunduk.

25 Nisan 2015’teki Kapanış Oturumuyla sona erecek forumun Türk Dünyası için hayırlı olmasını diliyor, TASAM Başkanı Süleyman Şensoy ve TASAM Genel Sekreteri Dr. Almagül İsina başta olmak üzere forumu gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Etiket:

Kategori: Ödül

Comments are closed.