TDAV Gençlik Kolları Mezunlarından Azerbaycan-Karabağ Mağdurlarına Ziyaret

04 Nisan 2017

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Gençlik Kolları Mezunlarından Çağlayan Tunca, 20-27 Mart 2017 sürecinde, Azerbaycan’ın Ermenistan tarafından %80’i işgal altında tutulan Karabağ Bölgesi’nin,  Azerbaycan kontrolündeki bölgesinde zor şartlarda yaşamaya çalışan şehit aileleri, gazileri ve mecburi göçmenleri kapsayan bir ziyaret gerçekleştirdi.

Nevruz Bayramı’na denk gelmesi, ziyarete ayrı bir anlam kazandırdı. Türkiye’deki kardeşlerinin gönüllerinden gelen yardımlar; Terter, Berde ve Ağdam şehirlerinin cephe hattındaki köylerinde ekonomik açıdan zor şatlarda yaşayan, şehit yakını, gazi ve mecburi göçmen 270 aileye kurban eti ve erzak olarak dağıtıldı. Türkiye’den birinin kapılarını çalıp halini hatırlarını sorduklarını gören gazilerle, arkadaşımız arasında duygusal anlar yaşandı. Mazlum ve mağdur aileler, Türkiye’nin Azerbaycan’a yaptığı desteği hiç bir zaman unutmadıklarını, her zaman dualarında andıklarını, işgal edilen topraklarına kavuşmaları hususunda destek beklediklerini ve bu sorunun çocuklarına kalmadan çözüme kavuşmasını istediklerini belirttiler. Tunca, Azerbaycan Türklüğü için gerekirse canımızı vereceğimizi gözlerinin içlerine bakarak haykırdığında, gözyaşlarıyla kucaklaştılar.

Ziyaret edilen aileler arasında, dedesi Çanakkale Savaşı’nda şehit olan, dedesi Nuri Paşa’mızın ordusunda asker olup 2 oğlu da Karabağ savaşında şehit düşen aksakalların da bulunduğunu belirten Tunca, Temas edilen her kişinin Türkiye’mize, gönüllerinin en güzel yerinden selamlarını getirdi.

Ziyarette, Türk Dünyası’nın her bir yöresinin dertleriyle dertlenip meselelerinin çözümü için canı gönülden çalışan, mutlu ve müreffeh geleceği için ömrünü vakfeden ve bu mücadelesinde hiçbir zaman umudunu kaybetmeyen rahmetli Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız da anıldı ve adına bir meşe ağacı dikildi.

Azerbaycan’daki son günlerinde, Bakü’de bulunan Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi ve Türk Dünyası Bakü Atatürk Lisesi ziyaret eden Tunca, her iki kurumda da Türk Dünyası sevdalısı eğitimli gençler yetiştirilmesini görmekten son derece gururlandığını ve mutlu olduğunu ifade etti.

Mazlum kardeşlerimizi unutmayalım, unutturmayalım. Türk milletinin öz kardeşine sahip çıkıp birlik ve dayanışma içinde hareket etmesi durumunda, Azerbaycan bayrağının Karabağ’da dalgalanacağı günlerin yakın olduğundan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Türk Dünyası’na hizmetin gayretli genç yarışçısı Çağlayan Tunca’mızın seferini içtenlikle kutluyoruz.

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin!

 

Etiket:

Kategori: Gençlik Kolları

Comments are closed.