Tanzimat Yanılgısı Yerine Türk Töresi

11 Kasım 2014

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü Konuşmalarımızı,15 Kasım 2014 Cumartesi günü araştırmacı-yazar Dr. Akif Poroy’un, “Tanzimat Yanılgısı Yerine Türk Töresi” konulu konferansıyla devam ettirdik.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Alpaslan Peker, kendisinin de İstanbul Üniversitesi’nden mesai arkadaşı olan ve çalışmalarından gurur duyduğu Prof. Dr. Turan Yazgan’ın kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın, Türk Dünyası’na hizmetlerini kesintisiz devam ettirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dr. Akif Poroy, öncelikle ana çizgileriyle Tanzimat’ın tarihçesini ele alarak başladığı konferansında, Tanzimat’ın; dünyanın zirvesinden gittikçe aşağılara düşen Osmanlı Türkiyesi’nin bu durumdan bir çıkış yolu ararken eline tutuşturulan, Batılıların kendi yayılmacı emellerini uygulama reçetesinden başka bir şey olmadığını ifade etti. Osmanlı’da asıl bozulmanın, 16. Yüzyılda Mısır’dan getirilerek, akılcı Türk-İslam anlayışının yerine ikame edilen anlayışla başladığını belirten Poroy, asıl Tanzimatın tekrar özümüze/akıl yoluna dönmek olması gerekirken, kültürümüzle ve töremizle uyuşmayan Batı taklitçiliğinin sonunda bizi Batı’nın güdümüne soktuğunu ifade etti. Poroy, geçmişimizde Türk milletini parçalayıp dağıtan kalan parçamızı da yerinde saydıran bir Tanzimat örneği dururken, yeni Tanzimatlar peşinde koşmanın anlaşılır bir tarafı olamayacağına dikkat çekerek konuşmasını tamamladı.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.