Sonsuzluğa Yürüyüşünün 5. Yılında Turan Yazgan Hocamızı Andık 2017

03 Aralık 2017

Türk Dünyası’nın büyük fikir ve dava adamı Vakfımızın kurucu başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamızın sonsuzluğa yürüyüşün beşinci yıldönümü münasebetiyle 2 Aralık 2017 Cumartesi günü saat 14:00’te, İBB Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ortaklığıyla İBB Ali Emiri Kültür Merkezi’nde “Anma Programı ve ‘Türk Dünyası Turan Yazgan Büyük Ödülü’ Takdim Töreni” gerçekleştirdik.

Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda davetlinin yanı sıra halkımızın yoğun ilgisiyle gerçekleşen program; şehitlerimize ve Türk büyüklerine saygı duruşunun ardından Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Közhan Yazgan ve İBB Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı.

Turan Yazgan Belgeseli gösteriminin ardından Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Irak Milletvekili Erşat Salihi Türk Dünyasının Kanayan Yarası Türkmeneli başlıklı bir konuşma yaptı ve Irak Türkmenlerinin durumuyla ilgili soruları cevapladı. Erşat Salihi, Irak Türkmenlerivle Suriye Türkmenleri ülkelerinin bölünmez bütünlüğünü savundukları için, ülkelerindeki ayrılıkçı halklar gibi örgütlü ve silahlı bir mücadele yolunu seçmediklerini, bu sebeple ülkelerini bölüp parçalamak isteyen iç ve dış güçler tarafından yurtlarından sürüldüklerini, toplu katliamlara maruz bırakıldıklarını söyledi. Salihi, Türkmenlerin bu gerçeği gördükten sonraki örgütlü mücadelerinde, diğer güçler gibi emperyalist güçlerden destek alamadıklarını, tek umutlarının Türkiye başta olmak üzere Türk Dünyası olduğunu, Türkmenlere kardeşlerinin maddi desteği şöyle dursun manevî ve uluslararası siyasi desteğinin bile yeteceğini belirterek, Irak Türkmenlerinin mücadelesinin binlerce yıllık vatanları olan Irak’ta her türlü insani ve siyasî haklarını alana kadar devam edeceğini söyledi.

Konuşmanın ardından “2007 Türk Dünyası Turan Yazgan Büyük Ödülü”ne layık görülen Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihiye ödülü, TDAV Genel başkanı Közhan Yazgan ve Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Onursal Başkanı Dr. Nefi Demirci tarafından takdim edildi.

Ödül töreninden sonra söz alan Kırgızistan Celalabat Uluslaarası Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atabek Ardıbayev, Tataristanlı yazar ve devlet adamı Rinat Muhammediyev, Azerbaycan Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Muhtar Mustafayev, Makedonya Türk Milli Hareketi Başkanı Erdoğan Saraç, Afganistan Reşad Üniversitesi Rektörü Prof. Abdurreşad Raşid, Kazakistan Miras Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bolat Mırzaliyev Prof. Dr. Turan Yazgan’ın kişiliği ve Türk Dünyası’na hizmetleri ve önderliği ile ilgili kısa konuşmalar yaptılar.

Program Kerküklü TRT sanatçısı Ahmet Tuzlu’nun coşkulu konseriyle sona erdi.

Etiket:

Kategori: Prof. Dr. Turan Yazgan

Comments are closed.