SONSUZLUĞA YÜRÜYÜŞÜNÜN 11. YILINDA TURAN YAZGAN HOCAMIZI ANDIK

10 Aralık 2023

Türk Dünyası’nın büyük fikir ve dava adamı Prof. Dr. Turan Yazgan’ın sonsuzluğa yürüyüşünün on birinci yıldönümü münasebetiyle 9 Aralık 2023 Cumartesi günü saat 14:00’te, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nde “Anma Programı” gerçekleştirdik.

 Çok yoğun ve nitelikli davetlinin katıldığı program; saat 13:00’teki ikramımızın ardından 14:00’te, TDAV Gençlik Kolları başkanlarımızdan Rumeysa Ulakçı’nın sunumuyla Türk büyüklerine ve şehitlerimize saygı duruşu yapılması, İstiklal Marşımızın  okunmasının ardından Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Közhan Yazgan’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Programa katılan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülsüm Ak, TBMM İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu ile Ankara Milletvekili Prof. Dr. Kürşat Zorlu, Turan Yazgan Hocamızı övgü ve takdirle değerlendiren selamlama konuşmaları yaptılar. Onların ardından kürsüde söz alan TDAV Gençlik Kolları Başkanı Aybala Yeşil de, Turan Yazgan’ın Türk Dünyası ülküsünü gerçekleştirmek için karalı  ve gayretli olduklarını belirten bir konuşma yaptı.

Temmuz 2023’te uçmağa varan Turan Yazgan Hocamızın hayat arkadaşı ve en büyük destekçisi Gülen Yazgan Hanımefendiyle ilgili kısa bir anma videosu ve “Turan Yazgan Belgeseli” gösteriminin ardından porogramımız “Turan Yazgan ve Türklük Paneli”yle devam etti.

Panel’e önemli bir işi sebebiyle gelemeyen ve video konferans yoluyla katılan Mustafa Cemil Kırımoğlu, Kırımoğlu’nun eşi Safinar Kırımoğlu, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Işık Sadık Ahmet ve Oturum Başkanı Av. Hüseyin Özbek yaptıkları konuşmalarda 1980’de kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı aracılığıyla ulaştığı Türk ülkelerinde Türk Dünyası’nın birliği dirliği yolundaki her türlü işe öncülük eden, eğitim, bilim, kültür alanında somut ve kurumsal çalışmalar yapan Prof. Dr. Turan Yazgan’ın kendi hayatlarındaki yerini, Kırım, Batı Trakya gibi Türk Dünyası’nın sorunlu bölgelerindeki hizmetlerini, Türk Dünyası’ndaki insan hakları ihlalleriyle ilgili girişim ve çabalarını dile getirdiler. Prof. Dr. Ahmat Taşağıl Göktürkler odaklı yaptığı konuşmada Türk Birliğini, Turan’ı Türklerin aslında defalarca gerçekleştirdiklerini görsellerle bilimsel bir şekilde ortaya koyarak, Turan Yazgan’ın da savunucusu olduğu bu ülkünün, aynı dinamiklerle bugün de gerçekleşmesinin hiç de hayal olmadığını vurguladı.

Konuşmacılara plaketlerini, Ankara Milletvekili Kürşat Zorlu, Kütühya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Süleyman Kızıltoprak, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülsüm Ak ve Türk eğitiminin üstad idarecisi Ömer Balıbey verdiler.

 Programımız Türk müziği sanatçısı Elif Avcı’nın, Ey güzel Kırım, Gözel Türkistan, Altın Hırzma Mülayim, Hey Gidinin Efesi, Drama Köprüsü, Hoş Gelişler Ola gibi Türk ülkelerinin değişik yörelerinden türküleri seslendirdiği büyük coşku ve heyecanla gerçekleşen “Türk Dünyası Konseri”yle son buldu.

Genel Başkanımız Közhan Yazgan ile Genel Müdürümüz Saadet Pınar Yıldırım Elif Avcı’a plaket ve bir buket çiçekle teşekkürlerini sundular. Sonrasında katılımcılar Elif Avcı’yla birlikte sahnede ve yerlerinde hep birlikte Onuncu Yıl Marşı’nı okuyarak programı taçlandırdılar.

Bizi Türk Dünyası’nın birliği, dirliği ve çağdaşlaşması yolunda aydınlatmaya devam eden Son Yüzyılın Büyük Türkçüsü Turan Yazgan’ın ruhu şad, otağı uçmağ olsun.

Katılımlarından dolayı tüm Türk Dünyası’nın gönül dostlarına sevgi, saygı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

(Fotoğraflar: M. Kemal Sallı)

« arasında 2 »

Etiket:

Kategori: Genel, Prof. Dr. Turan Yazgan, Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.