Servet Kabaklı’yı Anma Programı

09 Aralık 2015

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsüsü 2015-2016 faaliyet dönemi konuşmalarımıza, 12 Aralık 2015 Cumartesi günü 14.00’te, Türk Edebiyatı Vakfı’nın Türklük sevdalısı merhum başkanı “Servet Kabaklı’yı Anma Programımız”la devam ettik.

Programıza, Servet Kabaklı’nın 2007 yılında Süleymaniye Kürsümüzde verdiği konferansın açılışında Turan Yazgan Hocamızın yaptığı konuşmayı izleyerek başladık. Turan Hocamızın, Servet Kabaklı için söylediği; “Bugün karşınıza bir mücahit çıkıyor; kalemiyle aşağı yukarı çocukluğundan beri diyelim, Türk Dünyası’nın, Türk milletinin birliği dirliği için mütemadiyen bıkmadan, usanmadan, eğilmeden bükülmeden mücadele yapmış, mücahede yapmış, özü bir sözü bir ve her zaman bizimle sıkışık günlerimizde iş birliği yapmış bulunan çok kıymetli bir kardeşimiz…” sözleri, kimi, niçin andığımız hususunu, bir kez daha vurguladı.

Anma konuşmalarına geçmeden önce kürsüye çıkan TDAV Gençlik Kolları Başkanı Hacı Hasan Acar, 11 Aralık 1975’te ebediyete yürüyen büyük Türkçü fikir adamı Hüseyin Nihal Atsız’ı yad eden bir konuşma yaptı.

Oturum başkanlığını şair, gazeteci-yazar Özcan Ünlü’nün yaptığı anma konuşmalarında her biri Kabaklı Ailesinin, Türk Edebiyatı Vakfı’nın çok kıymetli bir ferdi ya da bir üyesi, hizmetkârı olan Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı, Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsa Kocakaplan, Türk halk müziğinin sevilen ozanı/sanatçısı Esat Kabaklı ve Servet Kabaklı’nın dünürü, çalışma arkadaşı Lütfullah Parıltı; kardeş, arkadaş, gazeteci-yazar, Türk Dünyası ve Türklük sevdalısı vefakâr, cefakâr insan Servet Kabaklı’yla ilgili hatıralarını, fikirlerini ve görüşlerini bizlerle paylaştılar. Programa katılan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ve Prof. Dr. Sacit Adalı da Servet Kabaklı’nın şahsiyetini değerlendiren kısa konuşmalar yaptılar.

Türk halk müziğinin sevilen sanatçısı Esat kabaklı’nın çalıp söylediği, Ahmet kabaklı ve Servet Kabaklı’nın sevdiği, “Ol Deyince Olduduran’ın doksan dokuz Adı İle” , “Vatanına Göz Dikeni Ez Oğlum” gibi vatan, millet aşkı tüten türkülerle duygularımız doruğa ulaştı.

Programımız, Servet Kabaklı’nın oğlu Burak Kabaklı’nın ailesi adına teşekkürlerini ifade etmesinin ardından ikram ve Servet Kabaklı’nın hayat hikayesinde karelerin yer aldığı fotoğraf sergimizin gezilip görülmesiyle sona erdi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.