SANATÇIMIZIN YANINDA OLALIM! DESTEK OLALIM!

25 Mayıs 2021

Ruhi Tuna; Heykeltraş- Ressam

O bir Türk Dünyası Sanatçısı…

Onu birçoğumuz yakından tanıyoruz. 1999’da İran-Tebriz’den Türkiye’ye geldikten sonra Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız tarafından Türk Dünyası Araştırmaları vakfımızda heykeltraşımız olarak görevlendirildi. Başta Atatürk olmak üzere Ziya Gökalp, Mehmet Akif, Aşık Veysel, Orhan Şaik Gökyay, Nihal Atsız, Dede Korkut, Köroğlu gibi onlarca Türk büyüğünün büst ve heykellerini vakfımıza ve Türkiye’nin ilgili yerlerine kazandırdı. 2006’da Türkiye’de vatandaşlık alamadığı için (yıllar sonra verildi) vakfımızda tanışıp evlendiği Tataristanlı kızımız Rimma Muhitova ile Kanada’ya gitti. Bugüne kadar orada da tam bir Türk Dünyası sanatçısı ve misyon adamı olarak çalışmalarını sürdürdü.

Ruhi Tuna’ya 15 gün önce ilerlemiş; karaciğer ve akciğere metastaz yapmış 4. Evre pankreas kanseri teşhisi kondu. Eşi Rimma’nın ifadesiyle:

“Kocam Gabriel Ruhi Tuna, yakın zamanda karaciğer, akciğerler ve karın duvarlarına metastaz yapan pankreas kanseri teşhisi kondu. Bu 4. evre kanserdir. Bu beklenmedik bir teşhis. 3 küçük çocuğu var, çalışamıyor.

Yetenekli bir heykeltıraş. http://www.ruhituna.ca, Instagram sayfası @gabrielruhituna web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Centennial College, York Üniversitesi ve Ryerson Üniversitesi’nden mezun oldu. Uzun yıllardır sanat ve heykeltraşlık öğretiyor. Aralık 2006’da Kanada’ya geldi ve sanatçı kariyerine devam ediyor. Acı ve ıstıraptan kurtulmak için desteğinize ihtiyacı var.”

Onu, hastalığın ciddiyeti ve durumu göz önüne alındığında, biz dostlarının, tam da şimdi ivedi bir şekilde maddi ve manevi olarak destekleme zamanımız.

YARDIMINIZI RİMMA MUHİTOVA TARAFINDAN OLUŞTURULAN AŞAĞIDAKİ ULUSLARARASI YARDIM LİNKİNİ TIKLAYARAK YAPABİLİRSİNİZ: https://gofund.me/354e54d4

Etiket:

Kategori: Duyurular, Genel

Comments are closed.