Sağlık Sistemimizin Dünü-Bugünü-Yarını Sorunlar ve Çözüm Yolları

10 Mart 2015

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüzde 14 Mart 2015 Cumartesi günü Milliyetçi Hekimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan GedikliSağlık Sistemimizin Dünü-Bugünü-Yarını, Sorunları ve Çözüm Yolları” başlıklı bir konferans verdi.

Konferans başında, TDAV Gençlik Kolları üyesi Göktuğ Alemdar, dedesi büyük Türk milliyetçisi Necdet Sevinç’i saygıyla yâd eden bir konuşma yaptı.

İçinde bulunduğumuz hafta Çanakkale Zaferimizin 100. Yıldönümünü kutlamamız bağlamında, TDAV Gençlik Kolları Başkanı Umay Can, Mehmet Âkif Ersoy’un bengü şiiri “Çanakkale Şehitlerine”yi seslendirerek, şehitlerimizin ruhlarını şâd etti.

Sözlerine 14 Mart Tıp Bayramı’nın tüm sağlık çalışanlarına kutlu olması, sağlık çalışanlarının daha müreffeh daha huzurlu yaşama şartlarına kavuşmaları dilekleriyle başlayan Orhan Gedikli, Tıp Bayramı denilen 14 Mart’ın aslında Tıbbıyelilerin 1919’da İstanbul’u işgal eden İngilizlere direniş başlattıkları gün olduğunu belirti. Gedikli, bu bağlamda Birinci Cihan Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşı’ında şehid olan Tıbbıyelileri hayırla andıklarını, yine bu çerçevede bugün saat 11.00’de Haydarpaşa’daki Tıbbıyeliler Anıtı’nda bir tören yaptıklarını ifade etti.

Sağlık Sistemi biraz farklı bir konu, bunu biraz özetlemeye çalışacağım diyen Gedikli; ” Bugünkü Türkiye’de sağlık sistemi nedir, önceki sistemler neydi?”,  “Bugün değişimler nelerdir, bunlar ne getirmiştir ne götürmüştür, gelinen nokta iyi bir nokta mıdır?”,  “Yapılan algı operasyonları sağlıktaki gerçek durum mudur, yoksa tamamen bir aldatmaca mıdır?” sorularının cevaplarını konuyla ilgili hazırladığı yansılarla bir sohbet havasında bizlere aktardı.

Sonuç olarak; sağlık sisteminde düne göre normal süreçte olması gereken birçok iyileşmeler kaydedilmekle beraber, hastaya sunulan hizmet ve bunun karşılığında devletten ve hastadan alınan karşılığın adaletli ve hakça bir görünüm arz etmediğini belirten Gedikli, popülist politikalardan uzak durulmasını; hastaya nelerin verilebileceği nelerin verilemeyeceğinin vatandaşa açık bir şekilde iletilmesini; bunu sağlayacak sistemin de dünyadaki örneklerinden de faydalanılarak öz birikimlerimizin ışığında oluşturulacağını söyledi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.