Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Türk Dünyası

02 Mart 2013

2 Mart Cumartesi günü Süleymaniye Kürsüsü Konuşmaları’nda Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı “Türk Dünyası” başlıklı bir konferans verdi.

Türk Dünyası’nın coğrafi ve beşeri özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkan avantaj ve dezantajları vurgulayan Ortaylı, Türk Dünyası’nda yetişmiş münevver profiline de değindi. Türklerde yazılı tarihin birçok batılı medeniyetten çok öncelere dayandığını ve bu durumun, Türklerin tarih sahnesine çıkışına vesile olduğunu belirterek, Türk medeniyetinin askeri bir temel üzerine oturduğunu, mimariden müziğe, tıbbiyeden mühendisliğe kadar birçok alanda askeri ihtiyaçlara göre şekillendiği ve bu sebeple askeriyeye karşı geliştirilen tavrın Türk medeniyetine karşı tahrip edici bir etkisi olduğunu söyledi.

Osmanlı Devleti’nin devamı niteliği taşımamız sebebiyle, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Kırım, Kafkas, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye Türklüğü’nün korumamız altında olduğundan bahseden Ortaylı, namuslu devletlerin bu tür sorumlulukları tartışma konusu yapmaması gerektiğinden söz etti.

Türkiye’deki etnik azınlıkların, kendi milli değerlerini, hassasiyetlerini, hususiyetlerini öğrenmek, inşa etmek ve benimsemek gibi yapıcı (konstürüktif ) bir anlayış ile değil, yerleşik olan Türk kültürüne zarar vermeye yönelik yıkıcı (destriktif) bir anlayış ile hareket ettiğine değinen Ortaylı, bunun, Türkiye’deki Türklerin milli şuur ve kültürel hakimiyetinin yetersiz olmasına bağlı olduğunu belirtti.

Dinleyicilerimiz soru ve katkılarıyla genişleyen konferans, genel başkanımız Közhan Yazgan’ın Prof Dr. İlber Ortaylı’yı tebrik etmesi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.