Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu’na Saygı Günü

01 Nisan 2018

Turan Kültür Merkezi Süleymaniye Kürsümüz özgün bir gündeme ev sahipliği yaptı. 31 Mart 2018 Cumartesi günü 14.00’te, TDAV Gençlik Kollarımız “Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu’na yoğun katılımlı, harika bir Saygı Günü düzenledi.

Zeki Velidi Togan ekolünün önde gelen temsilcilerinden Genel Türk Tarihi Üstadımız “Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu’na Saygı Günü”, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk-silah arkadaşları, şehitlerimiz ve vakfımızın kurucusu Prof. Dr. Turan Yazgan’a saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla açıldı.
Açılış konuşması için kürsüye gelen TDAV Gençlik Kolları Genel Başkanı Ali Onur Kara, Gülçin Hocanın kendilerine yaptığı katkılardan bahsedip hocaya duydukları minneti dile getirerek Hoca’nın gösterdiği yolda yürümeye devam edeceklerini belirtti.
Konuşmanın ardından Gençlik Kolları üyelerinin doğum günü hediyesi olarak hazırladıkları Gülçin Hoca’nın özgeçmişini anlattıkları video, seyreden konuklara duygulu anlar yaşattı.

Video gösteriminden sonra öğrencilerinin Gülçin Hocayı anlattığı bir oturum gerçekleştirildi. Oturumda yer alan Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Taşağıl, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof.Dr. Fatma Ürekli, öğretim üyeleri Prof. Dr. Hayrünnisa Alan, Prof.Dr. Abdulvahap Kara ve Dr. Emine Uyumaz; yine oturum dışı söz verilen Beykent Üniversitesi Tarih Bölümünden Dr. Muzaffer Ürekli ile MSGSÜ Tarih Bölümünden Prof. Dr. Osman Yorulmaz, hocaları Gülçin Çandarlıoğlu’nun akademik disiplinini ve onunla yaşadıkları anıları dile getiren konuşmalar yaptılar.

Uluslararası Kazak-Türk Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Ürekli, Türk Ocağı Bakırköy Şubesi Başkanı Arif Akdeniz, Türkiye Milli Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Salih Tuğ, Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Muhittin Canuygur, İsa Yusuf Alptekin Vakfı Başkanı Dr. Ömer Kul, Doğu Türkistan Gençlik Derneği Temsilcisi Sema Budak, Türk Dünyası Hizmet Derneği Başkanı Metin Özkan, Dünya Uygur Kurultayı Başkanlığı adına Hamit Göktürk, Kırım Türkleri Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Türk Edebiyatı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Lutfullah Parıltı ve Müdürü Özcan Ünlü, Avrasya Bir Vakfı Yönetiminden Halil Köse ve Kazak Türkleri Vakfı adına Osman Kumandan Türk milletine hizmetleri için Gülçin Çandarlıoğlu Hocaya plaket sunup şükranlarını arz ettiler.Tabii ki Vakfımız adına Genel Başkanımız Közhan Yazgan Teşekkür Beratı, Yönetim Kurulu Üyemiz Karahan Yazgan Bozkurt heykeli, Genel Müdürümüz Saadet Pınar Yıldırım da çiçek takdim edip şükranların belirttiler. Son olarak da Saygı Günü’nün mimarı TDAV Gençlik Kolları Başkanı Ali Onur Kara, Yönetim Kurulu Üyeleri ve mensupları Gülçin Hocaya çiçek sunup şükranlarını arz ettiler.

Gülçin Hocanın hocası Zeki Velidi Togan’ın kızı Prof. Dr. Esenbike Togan da Gülçin Hocayla yakın kardeşliği ve hizmetleri üzerine güzel ifadelerde bulundu.

Son olarak söz alan asıl konuşmacımız Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu hocamız da kendisinin Türk Milletine yapageldiği hizmetlerini takdir ve taltif eden bütün kişi kuruluş ve sevenlerine teşekkür edip özellikle gençlere yol gösterici tavsiyelerde bulundu.
Program Türk Dünyası müziği üstadı TRT sanatçısı, yapımcı-yönetmeni Bünyamin Aksungur’un Türk ülkelerinin değişik yörelerinden seçtiği, Gülçin Hocamızın da çok sevdiği ezgileri seslendirdiği muhteşem konserle sona erdi.

« arasında 2 »

Etiket:

Kategori: Süleymaniye Kürsümüz

Comments are closed.